BRATISLAVA 21. apríla (SITA) - Za "amatérsky a hlúpučký" považujú Priatelia Zeme zákon o obaloch, ktorý dal do pripomienkovania minister životného prostredia Jaroslav Izák. Pre agentúru SITA to povedal predseda Priateľov Zeme Ladislav Hegyi.
Uviedol, že ak by sa v predloženej podobe schválil, Slovensko bude na smiech celej Európskej únii. "Podľa mňa ešte aj Bulharsko a Rumunsko budú mať lepší zákon o obaloch," povedal Hegyi. Dodal, že Slovensko je šieste od konca v recyklácii obalov v Európe a takto sa úspešne prepracuje k úplnému dnu. Priatelia Zeme sa tento zákon chystajú tvrdo napadnúť.
Návrh zákona o obaloch bol podľa Hegyiho spracovaný neodborne a je negatívny v štyroch bodoch. Oslabuje prevenciu vyškrtnutím postupnej náhrady obalov z polyvinylchloridu, pričom je všeobecne známe, že tento druh plastu je najhoršie recyklovateľný. Obsahuje škodlivé toxické ftaláty, ktoré sa z nich uvoľňujú. Ďalší problematický bod v návrhu zákona vidia Priatelia Zeme v tom, že oslabuje právo spotrebiteľov na výber produktov v ekologickejších obaloch. Ministerstvo životného prostredia navrhuje znížiť počet obchodov, ktoré majú ponúkať nápoje v ekologickejších vratných obaloch.
"Stane sa to, že ešte výraznejšie budú u nás ubúdať ekologické obaly a zvýši sa počet pohodených odpadov," upozornil Hegyi. Problém vidí aj v právomoci zaviesť zálohovanie nápojových jednorazových obalov, ktoré podľa neho MŽP "vyškrtáva." Najväčší podiel na znečistení životného prostredia pritom majú nápojové obaly. Tvoria až 37 percent objemu a vyše 30 percent váhy. Podľa Hegyiho sa zálohovanie fliaš vo svete ako jediné osvedčilo proti odhadzovaniu odpadkov na uliciach a v prírode. "Niežeby MŽP zaviedlo zálohovanie, ale naopak, vyškrtáva právomoc niekedy v budúcnosti to urobiť," podotkol.
Navrhovaný zákon o obaloch má podľa Priateľov Zeme aj ďalšie nedostatky. Prehlbuje krízu triedeného zberu na Slovensku, a to "viacerými nezmyselnými ustanoveniami." Nezlepšuje ani kontrolu firiem, ktoré sú tzv. povinnými osobami a teda svoje produkty balia a sú zo zákona povinné plniť ciele recyklácie a zberu odpadov. Problémom podľa Hegyiho je, že na Slovensku nie je legislatíva urobená tak, aby mohla štátna správa efektívne kontrolovať, sankcionovať a monitorovať firmy, či si túto zákonnú povinnosť plnia. Na Slovensku si, podľa informácií Priateľov Zeme, túto povinnosť neplní až 80 percent povinných osôb. Hegyi si myslí, že to znevýhodňuje "slušných podnikateľov, ktorí si túto povinnosť plnia."