Ministerstvo životného prostredia pri príležitosti dnešného Svetového dňa Zeme pripravilo symbolické korunové vstupné do jaskýň, ZOO Bojnice, Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici a Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Rezort v uplynulom roku vyzýval občanov, aby aspoň na päť minúť vydržali bez elektriny ako prejav solidarity s planétou Zem. V tomto roku žiada ľudí o pomoc v boji proti drobným čiernym skládkam ich nahlasovaním na úrady.
Všetko začal americký senátor
Svetový deň Zeme vyhlásil v roku 1970 ešte ako Deň Zeme americký senátor Gaylord Nelson. Povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia a upozorňovali na potrebu práve jeho ochrany v prostredí, v ktorom sa pohybovali.
Študenti Stanfordskej univerzity v Kalifornii (USA) prvý raz zorganizovali Deň Zeme v roku 1970 formou protestného happeningu, do ktorého sa zapojili milióny ľudí.
Máme novú vošku a nového komára
Medzi najdiskutovanejšie environmentálne témy súčasnosti patria klimatické zmeny a globálne otepľovanie, ktorých dôsledky badať už aj na Slovensku. Očakáva sa, že klimatické zmeny spôsobia v roku 2075 predĺženie hlavného vegetačného obdobia o 43 dní a v severných poľnohospodársky využívaných oblastiach až o 84 dní. Za posledných sto rokov vzrástla priemerná ročná teplota vzduchu v SR o 1,1 stupňa Celzia, pričom zrážky poklesli o 5,6 percenta a na juhu územia až o desať percent. Priemerná svetová teplota stúpla za sto rokov o 0,7 stupňa.
Oteplenie prinieslo aj nové druhy živočíchov, ktoré na Slovensko prichádzajú zo stredomorskej oblasti. V roku 2004 sa prvýkrát zaznamenala prítomnosť komára Anophelesa, ktorý môže šíriť maláriu. V súčasnosti k nemu pribudli ďalšie druhy, ktoré môžu šíriť túto tropickú chorobu. Zároveň sa objavil aj nový škodca obilnín - voška Diuraphis. Prvýkrát sa na našom území zaznamenal v roku 2000 a o rok neskôr už patril medzi dominantné druhy škodcov obilia.
Dvadsaťdva rád, ako sa šetrne správať k Zemi
Dvadsaťdva rád, ako sa šetrne správať k našej planéte, spísala organizácia Priatelia Zeme. Pripravili aj šnúru verejných akcií vo viacerých mestách, na ktorých budú občanov populárno-náučným spôsobom oboznamovať s ekologickým spôsobom života a radiť, čo môžu pre zlepšenie životného prostredia urobiť. Agentúru SITA informovala Eva Bednáriková z Priateľov Zeme.
V 22 užitočných radách sa napríklad hovorí, že treba kupovať kvalitné výrobky s dlhšou životnosťou, ktoré sa dajú opraviť, vyhýbať sa jednorazovým obalom a zbytočne baleným potravinám, chodiť nakupovať s vlastnou taškou, pravidelne odmrazovať chladničku. V bytoch a domoch by sme nemali prekurovať a zakrývať radiátory záclonami, radia používať úsporné žiarovky, radšej sa sprchovať ako kúpať. Priatelia Zeme radia, aby sme auto používali iba na krátke vzdialenosti a ak sa to dá, mali by sme ho vymeniť za bicykel a autobus za vlak. Majitelia rodinných domov by mali biologický odpad kompostovať v záhrade, odpadky odhadzovať na miesta na to určené a nevytvárať v prírode čierne skládky.
„Každý deň by mal byť Dňom Zeme, no ten oficiálny je príležitosťou pre ľudí lepšie sa oboznámiť s problémami životného prostredia a zamyslieť sa nad tým, ako ich môžeme spolu riešiť," konštatuje predseda Priateľov Zeme Ladislav Hegyi. Zodpovednosť podľa neho neleží iba na pleciach občanov, ešte väčšiu má štát. "Preto je zlé, ak ministerstvo životného prostredia realizuje rad environmentálne negatívnych krokov, ako sú napríklad zlé návrhy zákonov o obaloch či odpadoch.“
Zopár tipov, ako pomôcť životnému prostrediu
Zvieratá zachraňujú planétu je séria humorných animovaných príbehov, ktoré predstavujú tipy od zvierat, ako žiť ekologicky. Seriál pre stanicu Animal Planet vytvorilo štúdio Aadman Animations - víťaz ceny Akadémie (za filmy Wallace & Gromit, Kura na úteku). Filmy približujú zvieratá v ich prirodzenom prostredí v 11 zábavných animovaných šotoch (v dĺžke od 20 do 40 sekúnd), demonštrujúc, ako každý môže prispieť k záchrane prírody, ak žije ekologickejšie. Videá tento týždeň nájdete aj na konci každého videa na www.sme.sk.
Autor: R

Beata
Balogová
