Bratislava 22. apríla (TASR) - Hlavné pojednávanie o ekonomickej trestnej činnosti údajných kyselinárov sa dnes začalo na Špeciálnom súde v Pezinku. Uskutoční sa výsluch ďalších svedkov a čítanie listinných dôkazov.
Na pojednávanie, ktoré je naplánované do piatka 25. apríla, sa dostavili štyria svedkovia. Predviedli aj odsúdených v kauze kyselinári Rastislava Š., Jozefa K., Jána B. a Dušana P.
Naposledy sa ŠS zaoberal touto kauzou pred viac ako mesiacom - 10. a 11. marca. Vtedy mali vypovedať aj dvaja svedkovia v procesnom postavení takzvaných chránených svedkov. Pretože však mali vypovedať k trestnej činnosti, ktorú údajne páchal neprítomný Štefan L., bol ich výsluch odložený. Podľa ospravedlnenia lekára obžalovaný utrpel niekoľko dní pred hlavným pojednávaním infarkt myokardu. Štefana L. súd ešte na pojednávaní 14. januára vylúčil na samostatné konanie pre zdravotné problémy.
Údajná skupina takzvaných kyselinárov mala prostredníctvom siete firiem obchodovať s bezcenným softvérom a pripraviť štát podvodným odpočtom daní o viac ako 120 miliónov Sk (3.705.076 eur).
Pred marcovým pojednávaním boli naposledy údajní kyselinári pred súdom v januári. V prvý deň tohto hlavného pojednávania predseda senátu ŠS udelil poriadkové pokuty vo výške 40.000 Sk (1235 eur). Obhajca jedného z obžalovaných Miroslav Kraus neoznámil svoju neprítomnosť na pojednávaní. Senát ŠS mu udelil poriadkovú pokutu 20.000 Sk (618 eur). Špeciálny súd mu tento trest zrušil, lebo Kraus svoju neprítomnosť ospravedlnil včas, avšak nie jeho chybou nebolo doručené na ŠS. Súd vtedy potrestal aj predvolaného svedka Rolanda D., ktorý sa na pojednávanie nedostavil. Dostal 20-tisícovú pokutu.
V ekonomickej časti kriminality skupiny kyselinárov, ktorá sa zaoberala dovozom bezcenných softvérov a podvodným odpočtom daní, obvinili 30 osôb z podvodu podľa paragrafu 250.
Kyselinári v rokoch 2000 a 2001 zavraždili najmenej troch ľudí. Obete najskôr zastrelili, telá rozpustili v kyseline sírovej a vyliali do kanalizácie. S nápadom likvidovať obete v kyseline údajne prišiel zavraždený šéf gangu František Miker. V tomto prípade ŠS udelil postupne okrem iného dva doživotné tresty odňatia slobody.