Bratislava 22. apríla (TASR) - Minulý rok sa policajným zložkám podarilo objasniť štyri prípady trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi, čo z celkovo 13 evidovaných "obchodov" predstavuje 30,8- percentnú úspešnosť. V tejto súvislosti bolo stíhaných 11 mužov a jedna žena. Vek poškodených žien sa pohyboval od 16 rokov vyššie, vlani medzi obeťami nefiguroval žiaden muž.
Z návrhu Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2008 až 2010, o ktorom bude v stredu rokovať vládny kabinet, vyplýva, že napr. v roku 2004 bolo objasnených 66,7 percenta prípadov tejto trestnej činnosti. Predmetom obchodu boli vtedy aj tri osoby vo veku sedem až 15 rokov. Medzi celkovo 33 poškodenými boli aj štyria muži. Následne o rok neskôr klesla objasnenosť prípadov na 28,6 percenta a v roku 2006 to bolo 31,6 percenta.
Ministerstvo vnútra (MV), ktoré národný program vypracovalo, konštatuje, že špecializovaný útvar Prezídia Policajného zboru zaznamenal najmä nadnárodné formy obchodovania s ľuďmi, kde páchatelia násilím, hrozbou násilia, ľsťou, prehováraním a iným spôsobom získavajú obete a zvyčajne ich odvážajú do cieľových krajín. "Tam ich nútia na vykonávanie prostitúcie, predajú ich ďalším osobám alebo nútia žobrať, kradnúť, či pracovať len za ubytovanie a stravu," uvádza sa v programe. Prípady, ktoré vykazujú znaky národnej formy, sú zvyčajne kvalifikované ako kupliarstvo, prípadne v súbehu s ohrozovaním mravnosti, sexuálnym zneužívaním alebo sexuálnym násilím.
Obe tieto formy majú dopad najmä na dievčatá a ženy, ktoré pochádzajú z oblastí so zvýšenou nezamestnanosťou a výskytom rómskej populácie. V menšej miere sú obeťami aj chlapci, resp. mladí muži, ktorí sú zneužívaní na výrobu detskej pornografie a na poskytovanie sexuálnych služieb, najmä pre zahraničnú klientelu.
Páchateľom takýchto činov hrozí trest odňatia slobody od sedem do 12 rokov, respektíve od 12 do 20 rokov alebo výnimočný trest vo výmere od 20 do 25 rokov či doživotie. Zákonná úprava pamätá v tomto smere aj na deti. Napr. trest tri roky za mrežami môže dostať páchateľ, ak zverí dieťa do moci iného za účelom adopcie v rozpore s právnymi predpismi. Odňatím slobody na štyri až desať rokov sa potrestá ten, kto spáchaním takého činu získa pre seba alebo pre iného väčší prospech, alebo ho spácha závažnejším spôsobom. Desať až 15 rokov zase hrozí v prípade, ak takýmto činom páchateľ spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, smrť alebo iný obzvlášť závažný následok. Napokon trest na 20 až 25 rokov alebo doživotie hrozí tomu, kto získa pre seba alebo pre iného prospech veľkého rozsahu a spôsobí ním smrť viacerých osôb alebo spácha trestný čin ako člen nebezpečného zoskupenia.
Z návrhu tiež vyplýva, že rezort vnútra plánuje v najbližších troch rokoch vynaložiť na boj proti obchodovaniu s ľuďmi viac ako 25,5 milióna Sk (785.268 eur). Tento rok vyčlení vyše osem miliónov Sk (246.359 eur), z čoho šesť miliónov Sk (184.769 eur) poputuje mimovládkam, ktoré sa zaoberajú ochranným a dočasným ubytovaním obetí obchodovania s ľuďmi, psychosociálnym a právnym poradenstvom či psychoterapeutickými a tlmočníckymi službami. Zvyšné dva milióny Sk (61.590 eur) majú smerovať na usporadúvanie konferencií a workshopov, informačnú kampaň s celoslovenskou pôsobnosťou, vydávanie propagačných materiálov, školenia vybraných príslušníkov Policajného zboru (PZ), pedagógov a psychologických poradcov na stredných odborných školách PZ a na Akadémii PZ v Bratislave.