Banská Bystrica 22. apríla (TASR) - Do separovania komunálneho odpadu je z 2924 slovenských miest a dedín zapojených 2350 obcí. Trvalou úlohou Recyklačného fondu (RF) pre najbližšie roky je preto taká podpora osvety a zavádzania separovania komunálneho odpadu, aby do roku 2010 separovali predpísané druhy odpadu - papier, plasty, sklo a kovové obaly - všetky mestá a dediny. Slabá finančná motivácia na separáciu, vysoké náklady na jeho zavádzanie, anonymita separovaného zberu a nízke environmentálne vedomie a správanie sa ľudí sú najväčšími problémami, ktoré bránia vyššiemu zapojeniu sa obyvateľov do separovaného zberu, konštatoval dnes na tlačovej besede v Banskej Bystrici riaditeľ RF fondu Ján Líška.
Dodal, že RF v súčasnosti bezkonkurenčne najväčšou mierou spolufinancuje zber a zhodnocovanie komunálnych odpadov v mestách a obciach. Tie z fondu dostávajú dva druhy finančných zdrojov dotácie na projekty a príspevky za separované predpísané druhy odpadov. Fond sa sústreďuje nielen na osvetu a propagáciu separovaného zberu a na zhodnocovania odpadu, ale aj na potrebnú zmenu legislatívy. Cieľ zapojiť do systému separovania odpadu všetky obce je reálny, ale je k tomu potrebná zmena legislatívy, ktorá umožní viac podporovať separovaný zber tak, aby bol aj finančne atraktívny. Súčasných 1300 Sk (40,03 eura) až 1800 Sk (55,43 eura) za tonu vyseparovaného odpadu nestačí, povedal Líška.
"Recyklačný fond pomáha obciam a mestám podľa súčasnej legislatívy vyplatiť ročne príspevky avšak maximálne do výšky 9 percent z celkových vyzbieraných prostriedkov. My si však myslíme, že tento prostriedok a objem je nedostatočný. Preto by sme chceli navrhnúť, čo sme aj spravili na Ministerstve životného prostredia, aby bola táto výška z deväť percent zvýšená na výšku 20 až 25 percent, čím by sa zvýšili zdroje pre mestá a obce," uviedol Líška.
Podľa neho sa právne prostredie, v ktorom pôsobil RF v roku 2007, opäť nezmenilo a legislatíva tak nepriaznivo vplývala na vývoj platieb za výrobu a dovoz obalov a obalových materiálov do fondu. Vedie to k tomu, že RF fond nebude môcť plniť svoje poslanie dané súčasným znením zákona o odpadoch. Preto vyvíja vo vzťahu k Ministerstvu životného prostredia SR iniciatívu smerujúcu k zmenám zákona č. 223/20001 Z. z. o odpadoch a súvisiacich predpisov. Celý objem recyklačných poplatkov, ktoré už teraz zaplatia obyvatelia v cene tovarov, by potom mal byť využitý výhradne len na zber, triedenie a recykláciu odpadov.
"Slovensko má nedostatok surovinových zdrojov a tie by mohlo získať zvýšením podielu separácie odpadov. A to z vlaňajších 134.000 ton ročne na 1 milión ton vytriedeného a recyklovaného odpadu ročne v roku 2015 a 1,5 milióna ton ročne v roku 2020. Zároveň by to prinieslo zvýšenie zamestnanosti vytvorením dlhodobo udržateľných pracovných miest zo súčasných 930 na asi 7000 do roku 2015 a približne 10.000 do roku 2020, zdôraznil Líška.
Konštatoval, že už teraz sa s podporou fondu vytvorilo nové priemyselné odvetvie - recyklačný priemysel, ktorý by v roku 2012 mohol byť vysoko konkurenčný v rámci Európskej únie (EÚ). Slovensko by tak dosiahlo 80 až 95 percentné zhodnotenie odpadov podľa jednotlivých komodít v roku 2015 a tým trvalé plnenie limitov stanovených EÚ a Vládou SR.