
"Ukazuje sa, že pôda, ako jedno z najväčších bohatstiev národa a štátu zohráva rozhodujúcu úlohu v rokovacích pozíciách a vyjadreniach politikov SMK na adresu SDĽ a mojej osoby. Necitlivé a nemúdre, teda aj protiprávne narábanie s pôdou, by mohlo priniesť ďalšie napätie v spoločnosti, i v súčasnej, ale aj budúcich vládnych koalíciách," píše vo vyhlásení Koncoš, ktoré TASR poskytol jeho tlačový tajomník Fedor Mikovič.
Okrem iného minister konštatuje, že pre SMK je z Programového vyhlásenia vlády (PVV) SR najdôležitejšia priorita prevod správy neidentifikovanej pôdy do správy obcí. Za dôležitejšiu úlohu považuje, a je to v PVV, vyrovnanie pozemkového vlastníctva tak, aby bol určený konkrétny vlastník každého kúska zeme. "Z hľadiska postupnosti právnych krokov je to úloha predradená. Identifikácia vlastníctva pôdy je v záujme všetkých občanov bez rozdielu národnosti a etnickej príslušnosti. Preto sme v apríli 2000 v novele zákona č. 180/1995 navrhli bezodplatný prevod štátnej pôdy v intravilánoch do vlastníctva obcí a miest. SMK, žiaľ, tento návrh neprijala," píše Koncoš. Podľa jeho názoru unáhlenosť v konaní a obchádzanie postupnosti by bolo hazardom s individuálnym vlastníctvom občanov. Je presvedčený, že štát musí v prvom rade napraviť to, čo sa nedokončilo v prvej a čo skomplikovala druhá pozemková reforma a pokazila kolektivizácia. "Ak teda politici SMK volajú po kompromisoch, my sme s nimi za jedno, ale týka sa to tých prípadov a tej problematiky, kde je kompromis možný," vyhlásil minister pôdohospodárstva.
Vo vyhlásení spomína, že jednotlivé parcely majú v súčasnosti aj niekoľko desiatok vlastníkov, v ich evidencii a intenzifikácii vládne "marazmus", ktorý je potrebné odstrániť registrami obnovenej evidencie pozemkov. "Alebo chcú politici SMK doviesť štát do takej situácie aká vnikla v obci Kútniky, v okrese Dunajská Streda", pýta sa Koncoš. Podľa jeho informácií pri spracúvaní priznania dane z nehnuteľností v januári 1999 občania Kútnikov zistili, že 98 hektárov pôdy, ktorú majú prenajatú do Slovenského pozemkového fondu a riadne ju obrábali, protiprávne prešlo do vlastníctva obce. Tá ich predala súkromnej spoločnosti Profex Slovakia, s. r. o., so sídlom v Dunajskej Strede. Ako uvádza minister jeden z jej majiteľov Zoltán V. má trvalý pobyt v okrese Levice.