Banská Bystrica 22. apríla (TASR) - Na Slovensku sa nachádza približne 6000 nepovolených, takzvaných čiernych skládok odpadu. Sú najmä okolo ciest a je na nich uložený predovšetkým drobný odpad.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace so zámerom odstrániť aspoň časť týchto skládok pripravili pri príležitosti Dňa zeme akciu nazvanú Vyčistíme si Slovensko.
Ich predstavitelia na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici uviedli, že by sa do začiatku júna malo odstrániť približne 100 takýchto skládok z oblastí, v ktorých je ich najviac.
Počas akcie, do ktorej sa zapojilo i viacero firiem pôsobiacich v oblasti odpadového hospodárstva, majú občania možnosť oznámiť na Obvodné úrady životného prostredia miesta takýchto skládok.
Tie potom začnú konanie vedúce k odstráneniu týchto odpadov. Efekt však nemusí byť okamžitý, pretože odstránenie odpadu potrvá určitý čas, uviedol hovorca MŽP SR Peter Višváder.
Financie na akciu nie sú vyčlenené zo štátneho rozpočtu. Spomínané ministerstvo poskytlo zo svojho Environmentálneho fondu približne 900.000 Sk. Firmy, ktoré sa do nej zapojili, prispeli sumou asi 800.000 Sk.
"Použijú sa na mediálnu kampaň upozorňujúcu na tento problém a zároveň bude vyzývať ľudí aby nahlasovali tieto skládky. Druhá časť peňazí pôjde pre firmy, ktoré zabezpečia odvoz odpadov, pretože sponzorujú túto akciu nielen tým, že dali peniaze, ale aj tým, že zabezpečia uloženie tohto odpadu na skládkach na vlastné náklady. A ešte navyše dajú autá a vodičov, ale to už treba zaplatiť, nie so ziskom, ale iba v režijných nákladoch," povedal pre TASR Višváder.
Kľúčovým zákonom pre oblasť odpadového hospodárstva je Zákon o odpadoch. Jeho pripravovaná novela rieši okrem iného aj problematiku nakladania s elektroodpadom a nakladanie so starými vozidlami. Druhým dôležitým zákonom, z ktorého vychádza činnosť odpadového hospodárstva je Zákon o obaloch. Návrh zákona je takisto v pripomienkovom konaní.
Podľa tejto novely zákona sa sprísni aj spôsob evidencie o zhodnotených množstvách na preukazovanie plnenia limitov, čím sa zamedzí falošným údajom, upozornil generálny riaditeľ sekcie kvality životného prostredia MŽP SR Pavel Tehlár.