Bratislava 23. apríla (TASR) - Vojenská polícia (VP) bude mať na základe novely zákona o VP, o ktorej bude dnes rokovať vláda, od 1. septembra širšie oprávnenia. Zároveň sa ňou vytvoria podmienky na jej kvalitnejšiu a efektívnejšiu činnosť.
Oproti doterajšej právnej úprave sa rozširujú napríklad oprávnenia vojenského policajta o možnosť zaistiť vec, použiť služobného psa na pachové práce, použiť výbušniny a výbušné predmety či držať nebezpečné látky a zakázané veci.
Kabinet sa bude zaoberať i Národným programom boja proti obchodovaniu s ľuďmi na najbližšie tri roky. Na tento účel by malo ministerstvo vnútra vynaložiť viac ako 25,5 milióna Sk (785.268 eur). Tento rok vyčlení rezort vyše osem miliónov Sk (246.359 eur), z čoho šesť miliónov Sk (184.769 eur) poputuje mimovládnym organizáciám, ktoré sa zaoberajú ochranným a dočasným ubytovaním obetí obchodovania s ľuďmi, psychosociálnym a právnym poradenstvom či psychoterapeutickými a tlmočníckymi službami. Policajným zložkám sa uplynulý rok podarilo objasniť štyri prípady trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi. V tejto súvislosti bolo stíhaných 11 mužov a jedna žena. Vek poškodených žien sa pohyboval od 16 rokov vyššie, medzi obeťami nefiguroval žiaden muž.
Slovensko sa zaradí k 25 krajinám Európskej únie, ktoré v súčasnosti poskytujú dobrovoľný príspevok na činnosť Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Tento rok by to malo byť 10.000 CHF (vyše 201.000 Sk). Ministerstvo zahraničných vecí odôvodňuje jeho platenie viacerými skutočnosťami. Poukázalo na fakt, že nestále členstvo SR v Bezpečnostnej rade OSN zaradilo našu krajinu medzi dôležitých aktérov v oblasti bezpečnosti, mieru a ľudských práv. Snahou pokračovať v nastolenom trende je podľa MZV kandidatúra Slovenska do Rady pre ľudské práva na roky 20082011.
Na programe 93. schôdze je tiež návrh zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. V ňom sú definované základné pojmy používané pri sčítaní, jeho obsah, ako i definované osoby, domy a byty, ktorých sa zisťovanie týka a povinnosti poskytnúť požadované údaje.
Členovia kabinetu prerokujú aj správu o priebehu a následkoch povodní, ktoré v minulom roku spôsobili na Slovensku škodu vo výške 120,711.760 Sk (3,721.995 eur). Na zmiernenie následkov škôd vynaloží štát 60 miliónov Sk (1,850.024 eur). Najviac postihnutou oblasťou bol sever Slovenska, pričom v Žilinskom kraji zasiahli povodne 33 obcí a v Prešovskom kraji 19 obcí.