Okresný súd v Žiline dnes vymeral štyri roky väzenia hokejistovi Marcelovi Hanzalovi, ktorý predvlani zapríčinil smrteľnú dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu.
Rozsudok však nie je právoplatný, lebo Hanzal i prokurátor sa proti nemu odvolali.
"Podal som odvolanie, tak som asi nespokojný. Bolo to príliš tvrdé. Možno som mohol dostať menej," povedal novinárom o rozsudku Hanzal, ktorému súd tiež zakázal na šesť rokov šoférovať.
Hokejista zároveň naznačil, že v hráčskej kariére už pravdepodobne pokračovať nebude.
Hrozilo mu desať rokov
Súd uložil 33-ročnému hokejistovi trest na dolnej hranici trestnej sadzby, pôvodne mu hrozilo až desať rokov väzenia. Podľa sudkyne zavážilo, že Hanzal priznal vinu, svoj čin oľutoval a pred nehodou neďaleko Žiliny viedol riadny život.
Žiadosti obhajoby o mimoriadne zníženie trestu však súd nevyhovel. Rozhodlo, že pri nehode zomrel človek a Hanzalovi po tragédii namerali v dychu 1,5 promile alkoholu.
Sudkyňa však pripustila, že chybu urobila i obeť nehody, ktorou bol 21-ročný hokejista Žiliny a vtedajší Hanzalov spoluhráč Štefan Blaho. Do Hanzalovho automobilu si totiž sadol s vedomím, že ďalší členovia posádky pred jazdou pili alkohol. Tiež sa nepripútal bezpečnostnými pásmi, ktoré mohli zvýšiť jeho šance na prežitie.
Pozitívny dopingový test
Nehoda sa stala koncom augusta 2006 neďaleko obce Krasňany na severe Slovenska. Vodič nezvládol riadenie, dostal sa mimo cestu, kde sa s autom prevrátil na strechu. Na rozdiel od Blaha vyviazol Hanzal z nehody bez vážnejších poranení.
V minulosti dostal Hanzal, ktorý naposledy obliekal dres Trenčína, od hokejových funkcionárov i trest za pozitívny dopingový test.
Priaznivci Dukly za Hanzalom stoja
"Dali sme mu šancu, aby u nás hrával, a aby v ťažkej situácii na to (nehodu) trošku zabudol. Veľmi radi sme mu pomohli. Teraz mu už ale pomôcť nedokážeme, to už si musí vyriešiť sám," povedal o Hanzalovi generálny manažér trenčianskej Dukly Eduard Hartmann.
Hokejista podľa neho klubu veľmi pomohol predovšetkým svojou bojovnou hrou. Zatiaľ nechcel špekulovať, či by sa Hanzal v budúcnosti mohol v Dukle objaviť ako hráč, tréner alebo funkcionár.
Hokejistovi vyjadrili podporu aj priaznivci Dukly na webovej stránke trenčianskeho fanklubu supporters.sk. V diskusnom fóre sa objavili odkazy ako napríklad "Marcel, držím ti palec" alebo "Stojíme za tebou". Niektorí fanúšikovia však upozornili, že hokejista sa proti rozsudku odvolať nemal. Trest, ktorý považovali za primeraný, totiž podľa nich odvolací súd možno zvýši. Je to možné vďaka tomu, že sa odvolal aj prokurátor.
Časť priaznivcov konkurenčných hokejových klubov naopak označila rozsudok za príliš mierny.
Smrť spoluhráča pri dopravnej nehode zavinila v roku 2003 aj kanadská hokejová hviezda Dany Heatley. Súd však napokon hráča do väzenia neposlal, vymeral mu trojročný podmienečný trest. Zo slovenských hokejistov spôsobil v minulosti smrteľnú dopravnú nehodu napríklad Jozef Čierny, ktorého odsúdili na dva roky väzenia.
Športovci, ktorí skončili vo väzení
1991
Bývalý profesionálny majster sveta v boxe Mike Tyson bol odsúdený na šesť rokov väzenia za údajné znásilnenie, napokon si odpykal polovicu trestu. V roku 1999 bol znova odsúdený na ročný trest za mrežami za fyzické napadnutie dvoch osôb, tentokrát bol prepustený po troch a pol mesiacoch.
1993
Niekoľkonásobný majster sveta v cyklokrose Radomír Šimůnek bol odsúdený na trest odňatia slobody na 18 mesiacov za to, že zapríčinil dopravnú nehodu, pri ktorej zomreli traja ľudia. Po štyroch mesiacoch vo väzení mu vtedajší prezident Václav Havel udelil milosť.
1998
Juhoslovanský basketbalový reprezentant Nikola Bulatovič bol odsúdený na trojročné väzenie za znásilnenie pätnásťročného dievčaťa.
1999
Brazílsky futbalista Edmundo bol odsúdený na štyri a pol roka väzenia za to, že spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej zomreli traja ľudia.
2001
Bývalý tenisový reprezentant a podnikateľ Milan Šrejber bol potrestaný päťročným väzením za nezákonné obchody s cennými papiermi, po troch mesiacoch bol však prepustený a trest mu zrušili.
2002
Olympijský víťaz v maratóne z roku 1968 Mamo Wolde z Etiópie strávil deväť rokov vo väzení za údajný podiel na vražde pätnásťročného chlapca, ktorého mal zastreliť ako člen cisárskej telesnej stráže v roku 1978 počas protestov v Addis Abebe. Wolde bol uznaný vinným až v roku 2002 a bol mu vymeraný šesťročný trest odňatia slobody, krátko na to bol prepustený na slobodu.
2004
Bývalý slávny fínsky skokan na lyžiach Matti Nykänen bol odsúdený na 26 mesiacov nepodmienečne za to, že niekoľkokrát bodol nožom do chrbta svojho známeho. Po odpykaní polovice trestu bol prepustený, avšak po niekoľkých dňoch bol znovu odsúdený na štyri mesiace väzenia za to, že zbil svoju manželku a ohrozoval muža v reštaurácii príborovým nožom.
2008
Americká atlétka Marion Jonesová bola odsúdená na šesť mesiacov nepodmienečného odňatia slobody za krivú výpoveď pre doping a za spoluúčasť na finančnom podvode.
ČTK