Bratislava 22. apríla (TASR) - Možnosti hniezdenia pre dravé vtáky vytvárajú ochranári na juhozápade neďaleko Bratislavy. Za uplynulé desaťročie osadili členovia Skupiny pre výskum a ochranu dravcov a sov v tejto lokalite už viac ako sto hniezd v blízkosti poľnohospodárskych plôch. Týmto spôsobom sa snažia zvýšiť početnosť dravcov na danom území a tým eliminovať výskyt myší, hrabošov či iných hlodavcov ohrozujúcich úrodu.
Podľa slov predsedu skupiny Jozefa Chavka však napriek tomu, že takáto forma biologickej ochrany poľnohospodárskych kultúr by mala byť prínosom, dravce sú stále považované za "škodnú". V posledných troch rokoch ochranári zaznamenali vysoký nárast postrelených vtákov, z ktorých mnohé sú už v súčasnosti na zozname chránených druhov.
Chavko v rozhovore pre TASR uviedol, že napríklad spomínaná lokalita pri Bratislave je poslednou kolóniou sokola červenonohého na Slovensku, v prípade ktorého evidujú už len 20 párov. Rovnako konštatoval, že na Podunajskej nížine klesla asi o 70 percent populácia sokola myšiara. Z ďalších druhov možno spomenúť výskyt sokola rároha, myšiaka lesného, myšiarky ušatej, kuvika alebo sovy obyčajnej.
Hniezda osádzajú nielen na nížinách, ale aj v horských oblastiach. Obydlia pre dravé vtáky upevňujú na neprístupné skalné steny. Projekt realizujú v spolupráci so Slovenskými elektrárňami a využitím ich techniky a Štátnou ochranou prírody SR. Celkovo členovia skupiny, ktorá pracuje už pätnásť rokov, osadili v agrocenózach, horskom a lesnom prostredí 250 hniezd a 150 búdok pre veľké dravce.
Obrazová redakcia TASR ponúka k materiálu snímky.