Uviedol to dnes podpredseda socialistickej frakcie Hannes Swoboda. Podľa SNS eurosocialisti potvrdili, že tlačový zákon je štandardný, európsky, posilňujúci právo na informácie pre občanov a rozširujúci demokratický priestor zvyšovaním plurality v médiách. "Národniari očakávajú, že po podpísaní prezidentom SR a vstupe do platnosti nového tlačového zákona sa štandardizuje úroveň pravdivého informovania médií pri zohľadnení už platných princípov etického kódexu novinárov," uviedol predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"Pre nás je to momentálne uzavreté, ak sa ukážu problémy, tému znovu otvoríme, ale momentálne nevidíme žiadnu potrebu konať alebo o tomto debatovať," vyhlásil podpredseda socialistov po zasadnutí pracovnej skupiny, ktorá sa dnes touto otázkou zaoberala.
Smer už trestať nebudú
Swoboda pripomína, že v prípade problémov existuje na Slovensku ústavný súd a takisto funguje Európsky súdny dvor, ktorý by ich mohol riešiť. Socialisti si chcú preštudovať vyjadrenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) k zákonu, no sú presvedčení, že jeho jednotlivé ustanovenia sú podobné zákonom v iných európskych krajinách. Prípadné nové sankcie voči strane Smer nie sú podľa Swobodu "absolútne žiadnou témou".
"Zákon ako taký nie je skúškou pre demokraciu na Slovensku, skúškou by mohlo byť jeho uplatňovanie v praxi. Ak bude treba zákon zmeniť, tak určite budeme konať, ale teraz to nie je potrebné. Denná prax ukáže, či sa vyskytnú problémy, takže netreba žiadne teoretické úvahy," konštatoval rakúsky europoslanec.
Maňka: Kritizujúci poslanci by si mali zákon prečítať
Slovenský europoslanec za socialistov Vladimír Maňka nevylučuje, že sa objavia snahy otvárať túto otázku v pléne počas tzv. jednominútových vystúpení, keď majú členovia EP možnosť vyjadriť sa k akejkoľvek téme. Maňka avizoval pripravenosť reagovať na takéto vyjadrenia a zdôraznil, že sa európski socialisti budú zaoberať prípadnými nedostatkami tlačového zákona pri jeho praktickej aplikácii.
"Dohodli sme sa, že v budúcnosti sa k tomu vrátime, pokiaľ by prišli nejaké problémy na Slovensku, čo nikto z nás neočakáva, ani oni. Socialisti považujú tento zákon za štandardný s tým, že sme neporušili žiadne európske právo a všetko je v poriadku," objasnil.
Tí slovenskí poslanci, ktorí zákon kritizujú, by si ho mali podľa Maňku prečítať ešte predtým, než sa k nemu vyjadria, pretože on osobne má "dojem, že vôbec nečítali, čo v tom zákone je".
"Dokonca ani to si neuvedomili, že bývalá Dzurindova vláda zaviedla niektoré sankcie, proti ktorým teraz bojovali. My sme tieto veci potom museli riešiť a oni napádali to, čo vlastne oni zaviedli," tvrdí Maňka.
Hovorca ministerstva hovorí o nezodpovednej opozícii
Ministerstvo kultúry (MK) SR víta pozitívne stanovisko eurosocialistov k tlačovému zákonu. "Rezort kultúry od začiatku tvrdil, že návrh zákona je štandardný a v súlade s európskym právom," uvádza sa v stanovisku rezortu, ktoré dnes pre TASR poskytol jeho hovorca Jozef Bednár.
"To, že európski socialisti hodnotia návrh rovnako, ukazuje, akú nezodpovednú hru rozohrala slovenská opozícia, keď si tlačový zákon vzala ako zámienku na blokovanie a nepodporenie Lisabonskej zmluvy," uviedol Bednár.
Vydavatelia si počkajú na ústavný súd
Združenie vydavateľov periodickej tlače (ZVPT) má podľa svojho predsedu Miloša Nemečka k celej veci dve stanoviská. "Po prvé, či je ten zákon v poriadku, rozhodne ústavný súd s veľkou pravdepodobnosťou, aj keď samozrejme naše analýzy ešte nie sú uzatvorené," uviedol pre TASR a doplnil, že predovšetkým prax preverí kvality tlačového zákona. "Je nemálo pravdepodobné, že to bude motivovať viacero podaní aj na Štrasburg a tak ďalej," skonštatoval.
Združenie podľa jeho slov ani neočakávalo razantnú podporu "z týchto kruhov". "Pre nás boli oporou predovšetkým stanoviská OBSE a niektorých ďalších inštitúcií," uviedol.
Slovenský syndikát novinárov (SSN) oceňuje, že sa o tlačovom zákone hovorí aj na európskej úrovni. "Sú to však vyjadrenia politikov a ide o právnu normu," uviedol pre TASR podpredseda SSN Karel Ilja Dvořák.
Syndikát berie podľa jeho slov stanovisko eurosocialistov do úvahy, nič to však nemení na príprave podania na Ústavný súd. "Domnievame sa, že európski socialisti hovoria najmä o tom, čo v zákone je, a my chceme hovoriť o tom, čo v zákone chýba a čo by malo viesť k účinnejšej ochrane novinárskych práv," skonštatoval Dvořák.
Lipšic: Rozdielne videnie slobody médií socialistov ma neprekvapuje
Názor frakcie európskych socialistov, že ustanovenia slovenského tlačového zákona sú podobné iným európskym zákonom, podpredsedu KDHDaniela Lipšica neprekvapuje. "Videnie slobody socialistov a stredopravých strán sa líši," uviedol dnes pre TASR.
Lipšic u socialistov a liberálov pozoruje tendencie k obmedzovaniu slobody prejavu. "Pozorujem to aj v Bruseli," odvetil na otázku, či si podobné tendencie ľavicových strán všimol aj v iných krajinách ako na Slovensku.
Poslanec Národnej rady SR Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) postoj eurosocialistov pripisuje odhodlaniu nepotopiť svojich slovenských partnerov. Zopakoval, že pri normách regulujúcich slobodu tlače je potrebné brať na zreteľ charakter politickej kultúry v jednotlivých krajinách. Stanovisko SDKÚ-DS sa podľa Galbavého nemení, tlačový zákona naďalej považuje za ohrozenie slobody tlače. Strana preto pripravuje jeho novelu.
Budú riešiť aj slovenskú obec v Maďarsku
Okrem slovenského tlačového zákona boli na programe zasadnutia pracovnej skupiny aj problémy súvisiace so Slovenským domom v Mlynkoch. Ďalší zo slovenských zástupcov v radoch socialistov Miloš Koterec informoval podpredsedov socialistickej frakcie Hannesa Swobodu a Jana Marinusa Wiersmu o vývoji situácie a o tom, že sa nenachádza riešenie. O tento slovensko-maďarský spor sa podľa Koterca eurosocialisti zaujímajú.
"Všetky otázky, ktoré sa týkajú práv menšín v Európskej únii a nielen tam, sú v stredobode záujmu európskych socialistov a chcú predísť tomu, aby z problémov tohto charakteru vznikali určité väčšie konflikty a väčšie problémy," uviedol Koterec.
Pracovná skupina preto uskutoční výjazdové zasadnutie na Slovensko a do Maďarska, aby sa lepšie oboznámila so situáciou.
"Dohodli sme sa, že pravdepodobne na jeseň navštívime Bratislavu a Mlynky. Treba si pozrieť veci pokojne priamo na mieste a potom budeme o tom debatovať," uzavrel Swoboda.