BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - Za "populistickú" považuje Občianske združenie Tatry výzvu ministerstva životného prostredia (MŽP) Vyčistime si Slovensko, ktorú organizuje v spolupráci s Greenpeace.
Podľa predsedu občianskeho združenia OZ Tatry Rudolfa Pada má celá výzva "charakter PR akcie" a jej úlohou je len zastrieť hromadiace sa kauzy MŽP - nespokojnosť Pezinčanov s plánovanou skládkou odpadu, spory MŽP s Lesoochranárskym zoskupením VLK v súvislosti s odstrelom medveďov a pripravovaná ťažba v Tichej a Kôprovej doline.
V liste ministrovi životného prostredia Jaroslavovi Izákovi Pado uvádza, že problém, ktorý majú dlhodobo riešiť orgány štátnej správy a samosprávy táto výzva presúva na aktívnych občanov. Tvrdí, že problematike odstraňovania čiernych skládok sa združenie Tatry venuje od roku 2002, bojuje proti znečisteniu životného prostredia kampaňami Toky nie sú stoky!, Na skládky nie sme krátki! a Neseparujte! Separujte s nami.
"Doteraz sme sa nestretli skoro so žiadnym neformálnym záujmom o problematiku nielen zo strany samospráv, štátnej správy odpadového hospodárstva, ale ani z ministerstva životného prostredia," uviedol Pado. Na výzve MŽP mu prekáža aj to, že "neberie ohľad na prácu organizácií, ktoré sa dlhodobo tejto téme venujú." V liste sa Pado ministra Izáka pýta, prečo problém, ak je natoľko dôležitý, že sa stal predmetom výzvy, nie je zahrnutý do finančného mechanizmu Zelených projektov.
Podľa OZ Tatry výzva neobsahuje konštatovanie, že predovšetkým vlastníci, nájomcovia a správcovia nehnuteľností si dlhodobo, v rozpore so zákonom o odpadoch, neplnia oznamovaciu povinnosť o nelegálnom uložení odpadu na ich pozemkoch. Na Slovensku podľa Pada neexistuje vôľa uplatňovať represívne opatrenia voči porušovateľom zákonov. Ako ďalej v liste uvádza, výzva nekonštatuje, že už niekoľko rokov sa v rozpore s verejným záujmom nedarí Slovensku prijať vykonávaciu vyhlášku pre zálohovanie nevratných PET-fliaš.
"Vážime si prácu OZ Tatry, ktoré sa dlhodobo venuje environmentálnej výchove i projektom upozorňujúcim na problematiku čiernych skládok," povedal pre agentúru SITA hovorca Greenpeace Juraj Rizman. Zdôraznil, že spoločný projekt MŽP a organizácie Greenpeace má podobný cieľ. To, že sa týmto jedným projektom nepodarí vyriešiť celý problém nelegálneho nakladania s odpadom, je všetkým jasné, myslí si Rizman. "Vďaka zapojeniu štátu, samosprávy, podnikateľských subjektov a organizácie Greenpeace však existuje reálna šanca dostať z krajiny aspoň časť odpadu, ktorý dnes voľne leží a spôsobuje problémy v životnom prostredí," dodal v reakcii na kritiku OZ Tatry Rizman. Organizácia Greenpeace vníma projekt Vyčistime si Slovensko aj ako dobrú príležitosť otvoriť v SR širšiu diskusiu o problematike nakladania s odpadom. "Na spoločnej tlačovej konferencii MŽP SR a Greenpeace sme hovorili aj o veciach, na ktoré poukazuje vo svojej správe OZ Tatry," uviedol Rizman a dodal, že okrem toho medializovali aj prípravu legislatívy, ktorá bude upravovať nakladanie s odpadmi v našej krajine.
V pripomienkovom konaní sú dva kľúčové zákony týkajúce sa tejto problematiky. Ide o novelu zákona o odpadoch a zákon o obaloch. "Je na všetkých zainteresovaných subjektoch, teda aj na mimovládnych organizáciách, aby túto príležitosť využili na presadenie návrhov, ktoré by viedli k zlepšeniu životného prostredia," konštatoval Rizman.