Novozvoleného rektora ešte musí v súlade so štatútom univerzity odobriť veľký kancelár Katolíckej univerzity, košický arcibiskup Alojz Tkáč, ktorý však už vo svojom príhovore vyjadril sympatie k novozvolenému rektorovi: „Koncom júna, začiatkom júla na zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska budem môcť povedať, že nový rektor sa ujíma novej funkcie a vyjadrím nádej, že túto službu zvládne.“
Po vymenovaní prezidentom SR by sa mal nový rektor Katolíckej univerzity funkcie oficiálne ujať 1. júla a mal by ju vykonávať až do roku 2012. Na funkciu rektora navrhli Tadeusza Zasępu tri fakulty, a to filozofická, pedagogická a zdravotníctva spolu s ich senátmi a dekanmi a niekoľko skupín študentov i zamestnancov univerzity.
Protikandidátom Tadeusza Zasępu bol Ján Kurucz, doterajší prorektor pre vedu a rozvoj Katolíckej univerzity, ktorý sa však 21. apríla oficiálne vzdal kandidatúry. Svoje dôvody odmietol zverejniť. Na post rektora ho navrhovali zástupcovia teologickej fakulty.
Počas predstavovania svojho programu sa Tadeusz Zasępa vyjadril aj k financiám a zmenám v hospodárení univerzity. Chce vytvoriť a napĺňať Fond rozvoja Katolíckej univerzity. Podobné fondy sa mu podarilo zriadiť aj počas jeho pôsobenia na univerzitách v Kanade a USA. Fond bude tvoriť záložnú finančnú sumu, ktorá bude uložená v banke. Medzi priority nového rektora patrí vybudovanie dvoch fakúlt, a to právnickej a ekonomickej ešte počas jeho funkčného obdobia. Do budúcnosti má však víziu dobudovať ešte technickú alebo prírodovedeckú fakultu. Okrem otázky zriadenia nových fakúlt sa vo svojom programe venuje aj potrebe silnej univerzitnej knižnice. „Je potrebné mať knižnicu, ktorá by bola stredom univerzity a mala by kontakty nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jej súčasťou by mal byť archív, múzeum, galéria,“ uviedol Zasępa.
Profesor Tadeusz Zasępa, katolícky kňaz, vysokoškolský pedagóg a publicista sa narodil 23. apríla 1946 v Radziechowiciach v Poľsku. Dnes je celosvetovo uznávanou autoritou v oblasti masmediálnej komunikácie. V roku 1997 mu Univerzita v Cambridge udelila cenu Muž roka ako uznanie za službu vo vzdelávaní a kultúre. V roku 2001 mu rovnakú cenu udelil Americký bibliografický inštitút. V roku 2001 ho The United Cultural Convention of the United States of America nominoval na Nobelovu cenu za mier. V roku 2004 získal Medzinárodnú cenu Slovenskej akadémie vied za príspevok k rozvoju spoločenských a humanitných vied, kultúry a umenia na Slovensku.
V roku 1993 založil v Poľsku Katolícke Rádio Lublin. V rovnakom roku založil lublinskú edíciu týždenníka Nedeľa. O päť rokov neskôr začal prednášať na Fakulte humanistiky Trnavskej univerzity v Trnave poslucháčom postgraduálneho štúdia žurnalistky. V roku 1999 založil Lubelsku Szkołu Biznesu – Szkołu Wyższu (neskôr Lubelska Szkoła Wyższa im. Króla Władysława Jagiełły) v Lubline a do roku 2008 v nej pôsobil vo funkcii rektora. Od roku 2001 pôsobí na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde je zároveň aj garantom štúdia žurnalistiky. Prof. Zasępa je členom viacerých medzinárodných vedeckých rád, profesijných spolkov a združení. Aktívne hovorí 10 cudzími jazykmi, ovláda aj posunkovú reč. Má poľské a slovenské štátne občianstvo. Katolícka univerzita v Ružomberku vznikla v roku 2000. Pri vzniku mala dve fakulty – pedagogickú a filozofickú. O dva roky neskôr sa stala verejnou vysokou školou. Predchodcami Katolíckej univerzity boli ružomberský Pedagogický inštitút sv. Ondreja Trnavskej univerzity v Trnave, neskôr Katecheticko-pedagogická fakulta Žilinskej univerzity v Žiline. Dnes sa na štyroch fakultách – Pedagogickej, Filozofickej, Teologickej a Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity vzdeláva 12 300 študentov, 6 300 v dennej a 6 000 v externej forme štúdia.
Životopis
Prof. Tadeusz Zasępa, katolícky kňaz, vysokoškolský pedagóg a publicista sa narodil 23. apríla 1946 v Radziechowiciach v Poľsku. Po vyštudovaní Kňazského seminára v Krakove bol kaplánom, neskôr absolvoval Katolícku univerzitu v Lubline (KUL) a študoval tiež vo Švajčiarsku, USA a ďalších západných štátoch. Bol pedagógom na Katolíckej univerzite v Lubline, založil katolícke Rádio Lublin a Lublinskú edíciu týždenníka Nedeľa. Na Slovensku pôsobil na Teologickom inštitúte Univerzity Komenského v Spišskej Kapitule a na Trnavskej univerzite. Od roku 2001 pôsobí na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku, kde je zároveň garantom štúdia žurnalistiky.
Je celosvetovo uznávanou autoritou v oblasti masmediálnej komunikácie. V roku 1998 získal cenu Človek roka, ktorú mu za celoživotné dielo udelila univerzita v Cambridge. V roku 2002 ho na Nobelovu cenu navrhli The United Cultural Convention of the United States of America. Je členom viacerých medzinárodných vedeckých rád, profesijných spolkov a združení. Autor 13 monografií, v slovenčine vyšli napr. Médiá v čase globalizácie, Moc a nemoc médií. Akademický senát Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku ho 23. apríla 2008 zvolil za rektora univerzity.
Má poľské a slovenské občianstvo, aktívne hovorí 10 cudzími jazykmi, ovláda aj posunkovú reč.
SITA