SME

Ombudsman Kandráč mapuje situáciu v školách

BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - Nie je pravda, že mladí ľudia sa vôbec nezaujímajú o veci verejné. To je najcennejšie zistenie, ktoré na besedách so žiakmi a študentmi základných, stredných a vysokých ...

BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - Nie je pravda, že mladí ľudia sa vôbec nezaujímajú o veci verejné. To je najcennejšie zistenie, ktoré na besedách so žiakmi a študentmi základných, stredných a vysokých škôl nadobudol verejný ochranca ľudských práv Pavol Kandráč.

Ombudsman sa pomerne často stretáva so školopovinnou mládežou a deťmi. Za mesiac má dve - tri besedy so žiakmi a študentmi. Podľa neho deti tvoria veľkú skupinu občanov Slovenska, ktorí majú tiež nárok na ochranu svojich ľudských práv, ale majú málo možností na dovolanie sa spravodlivosti, ak im ich niekto porušil. "Deti sú z hľadiska ochrany ľudských práv veľmi zraniteľné najmä preto, lebo sa nevedia dovolať nápravy spôsobených krívd," povedal Pavol Kandráč na dnešnom stretnutí so študentmi bratislavského gymnázia na Tilgnerovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa situácia v budúcnosti zmenila, pracovníci Úradu verejného ochrancu ľudských práv SR prišli s novou iniciatívou. V školách každého stupňa v SR chcú vytvoriť funkciu školského ombudsmana. "Každá škola bude mať svojho ombudsmana. Budú si ho voliť študenti spomedzi seba a on bude garantom dodržiavania práv a slobôd, ktoré sú zakotvené v Dohovore o právach dieťaťa z roku 1989," pokračoval Kandráč. "Ombudsmanov, ktorých si vy vyberiete, my odborne zaškolíme. Budeme sa im venovať po každej stránke, aby sme si ich na túto zodpovednú funkciu čo najlepšie pripravili. Aby sme potom mohli spoločne strážiť dodržiavanie zásad Dohovoru o právach dieťaťa, ktoré rozširujú Druhú hlavu Ústavy SR o práva detí. Čiže o práva osôb mladších ako 18 rokov, " dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Zapojenie žiakov do všeobecnej kontroly dodržiavania ľudských práv a slobôd by malo pomôcť šíriť právne vedomie občanov, ktoré je na Slovensku veľmi nízke. Podľa neho práve spomenutá absencia právneho vedomia a právna negramotnosť občanov spôsobuje verejnému ochrancovi ľudských práv už roky problémy a vytvára priestor na plnenie jeho hlavného poslania.

"Najčastejším problémom, ktorý ombudsman rieši, sú súdne prieťahy. Tých je na Slovensku mimoriadne veľa. Šesťročné až desaťročné súdne prieťahy sú na Slovensku bežnou vecou. V súvislosti s deťmi a ochranou ich práv najčastejším rébusom sú súdy o plnení vyživovacej povinnosti. Raritným v tejto oblasti je súd o výživné, ktorý trval dlhých 16 rokov. Rodičia sa začali o výživné súdiť v čase, keď dieťa malo tri roky a konečný verdikt o platení výživného si vypočulo ako devätnásťročné. Konečný verdikt však padol až vtedy, keď sme sa do sporu zapojili aj my. Keď sme upozornili, že podobné riešenie súdu je z hľadiska dodržiavania ľudských práv neúnosné," povedal dnes Kandráč na besede so študentmi bratislavského gymnázia.

SkryťVypnúť reklamu

"Jednou z podmienok pre Slovenskú republiku, aby mohla vstúpiť do Európskej únie, bolo zriadenie funkcie verejného ochrancu ľudských práv," uviedol Kandráč, ktorý túto verejnú funkciu robí šesť rokov. "Úlohou ombudsmana je pomocou takzvaného nežného práva (formou debaty, diskusie, upozornenia, oznámenia) riešiť problémy, ktoré majú občania SR s orgánmi štátnej správy a úradmi samosprávy."

Pavol Kandráč na základe šesťročných skúseností dospel k názoru, že "nekultúrny výkon úradných povinností je živnou pôdou pre vznik rôznych konfliktných situácií." Úradníci vo vzťahu k občanovi sú podľa neho mnohokrát nepríjemní, leniví, arogantní až drzí. Jednoducho nevedia komunikovať s ľuďmi. Nevedia robiť prácu, ktorú si vybrali. "Pri riešení sporov sme však zistili, že mnohokrát sú aj nekompetentní a v danej oblasti nevzdelaní. Vtedy dochádza k pochybeniu, k omylom a k zbytočným konfliktom, ktoré potom musí riešiť ombudsman. A hoci svojím angažovaním sa naši pracovníci mnoho sporov pomohli vyriešiť, namiesto odmeny a pochvaly sa im dostalo pokarhania a rôznych prejavov neúcty," dodal Kandráč.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 742
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 357
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 304
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 837
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 798
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu