Bratislava. Rokovanie o novele zákona upravujúcej činnosť Slovenského pozemkového fondu (SPF) dnes vláda SR prerušila.
"Rokovanie sme otvorili, ale potrebujeme viesť ešte ďalšie rozhovory, pokiaľ ide o niektoré ustanovenia," uviedol na margo novely dnes po rokovaní vládneho kabinetu premiér Robert Fico.
Novela sa napriek tomu dostane do parlamentu už na najbližšom zasadnutí.
"Môžem vás ubezpečiť, že materiál sa dostane na májové zasadnutie parlamentu," konštatovala dnes po rokovaní kabinetu predkladateľka novely ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová. Odmietla však zatiaľ konkretizovať sporné body novely. "Verím, že to bude v krátkom čase dohodnuté," uviedla s tým, že ide o vyjasnenie určitých formulácií, ale netýka sa to kompetencií orgánov fondu.
Ako uviedol po rokovaní premiér Robert Fico v rade fondu bude mať zástupcov aj opozícia. "Som veľmi rád, že tam budú aj predstavitelia opozície, o to nám išlo, aby mali možnosť sedieť tam a aby mohli kontrolovať činnosť fondu a generálneho riaditeľa," konštatoval.
V návrhu zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR sa uvádza, že orgánmi SPF by mala byť rada fondu a ako štatutárny orgán generálny riaditeľ fondu. Rada by mala pozostávať z 11 členov. Voliť by ich mala Národná rada (NR) SR, a to šiestich na návrh vlády a piatich na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán, za ktoré boli poslanci zvolení do NR SR. Funkčné obdobie členov rady je navrhované na tri roky. Generálneho riaditeľa a jeho námestníka by mala menovať i odvolávať vláda na návrh ministra. V zákone je tiež stanovená povinnosť fondu zverejniť do 31. marca 2009 všetky zmluvy, ktoré boli uzavreté do 1. septembra 2008.
Účinnosť zákona je navrhovaná od 1. septembra tohto roka.
Kramplová: Firmu GVM nepoznám
Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) nepozná firmu GVM a podľa jej slov sa s ňou nikdy nestretla. "Neviem, prečo je spájaná s ĽS-HZDS," reagovala po dnešnej schôdzi vlády.
Ako príklad uviedla, že ak ministerstvo poskytne podporu poľnohospodárom z eurofondov, všetci tí, čo ju dostanú, by museli byť blízki ĽS-HZDS. "A to by sme museli mať už strašne veľa členov," konštatovala.
Predmetná firma, ktorá je údajne blízka ĽS-HZDS, mala podľa medializovaných informácií profitovať z kúpy pozemkov vo Veľkom Slavkove a Veľkej Lomnici. Reštitučné zmluvy podpísal bývalý námestník Slovenského pozemkového fondu (SPF) Branislav Bríza (nominant ĽS-HZDS) v čase dovolenky vtedajšieho šéfa fondu Františka Hideghétyho.
Po tom, ako bol podpísaný dokument o prevode pozemkov s rozlohou viac ako 675.000 štvorcových metrov vo Veľkej Lomnici, ho reštituenti predali firme GVM za tri milióny Sk. Ich dnešná trhová hodnota sa môže vyšplhať až na miliardu korún.
Kauza vo Veľkom Slavkove, ktorá stála miesto aj ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (teraz poslanec NR za ĽS-HZDS), prepukla po tom, ako vyšlo najavo, že viac ako milión štvorcových metrov pôdy v hodnote 1,5 miliardy Sk sa krátko po reštitúcii ocitlo v rukách firmy GVM. Tá ich odkúpila za necelých 13 miliónov Sk. Bríza čelí v tejto súvislosti trestnému stíhaniu a samotný prevod zablokovala generálna prokuratúra.
Frešo: SDKÚ predloží na májovej schôdzi vlastnú novelu
Na májovej schôdzi parlamentu predloží SDKÚ-DS vlastnú novelu zákona o Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), ktorej súčasťou bude povinnosť zverejniť v minulosti uzavreté reštitučné zmluvy. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo.
"Uvítali by sme tam veľmi silnú odbornú a verejnú kontrolu a to naozaj vedie k tomu, že nielen, že sa zverejní, ale aj ponuky by boli verejné a bolo by jasné, komu sa čo vydalo, možno na základe nejakých aukcií," povedal Frešo s dodatkom, že SDKÚ-DS pôvodne v tomto zmysle pripravovala pripomienky k vládnemu návrhu, ktoré by zvýšili garancie, že by sa prípady z Veľkého Slavkova a Veľkej Lomnice v budúcnosti neopakovali. Hoci Frešo považuje aj vládny návrh zákona za istý krok vpred, zaráža ho, že vláda rokovanie o novele prerušila.
Sľub ministerky pôdohospodárstva Zdenky Kramplovej, že koalícia predloží svoju novelu už na májovej schôdzi Národnej rady SR, sa podľa Freša štandardným spôsobom splniť nedá, lebo posledný termín na predloženie legislatívnych návrhov na túto schôdzu je v piatok 25. apríla a vláda bude v rokovaní o návrhu pokračovať až na budúci týždeň. "Ja som si nevedel predstaviť, že niekto niečo sľubuje na január, potom už záväzne na máj, ja sa pamätám, že premiér Robert Fico rozprával o tom, že sa s Vladimírom Mečiarom už dohodol a potom to prerušili z dôvodov, ktoré nie sú úplne jasné," uviedol Frešo s tým, že orgány fondu sú už niekoľko mesiacov neobsadené. "Stámiliónový majetok je celé mesiace bez kontroly a riadenia," uzavrel Frešo. Doplnil, že podľa jeho informácií komunikácia medzi ministerkou a SPF viazne aj dnes.
Na novinársku otázku, prečo by vládny návrh nemohol ísť do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní, čo by zreálnilo májový termín rokovania, Frešo odpovedal, že by bola "veľká hanba, keby to išlo v skrátenom legislatívnom konaní kvôli nejakým politickým kšeftom na pozadí". Pripustil však, že technicky to možné je.