BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - Poslanec za Smer-SD a šéf zahraničného parlamentného výboru Boris Zala v pondelok odcestoval na týždňovú služobnú cestu do Tripolisu, hlavného mesta Líbye. Domov sa vráti v nedeľu.
Pracovnú cestu mu schválil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer), ktorý je v týchto dňoch na oficiálnej návšteve škandinávskych krajín Nórska a Fínska. Podpredsedníčka poslaneckého klubu Smer-SD Jana Laššáková nevedela o tom, že Zala odišiel do Tripolisu. "Neviem, kto ho pozval a za akým účelom tam išiel, ale je predseda zahraničného výboru, tak predpokladám, že to pozvanie aj účel cesty tam bol, to asi nešiel len tak svojvoľne," povedala pre agentúru SITA Laššáková. Na otázku, či ide o štandardnú dĺžku cesty, nechcela odpovedať.
Cestovné náklady na Zalovu cestu platí parlament. Letenka do Líbye stála 29 586 korún, agentúre SITA to potvrdila Elena Valovičová z Kancelárie Národnej rady SR. "Účelom zahraničnej pracovnej cesty je bilaterálna spolupráca na parlamentnej úrovni," uviedla Valovičová.
Zala by sa mal stretnúť s viacerými vysokými predstaviteľmi Líbye - s tajomníkom Najvyššieho ľudového kongresu (predsedom parlamentu), s tajomníkom pre zahraničné záležitosti Najvyššieho ľudového kongresu (predseda zahraničného výboru parlamentu), tajomníkom Najvyššieho ľudového výboru pre zahraničné styky a medzinárodnú spoluprácu (ministrom zahraničných vecí), s podtajomníkom Najvyššieho ľudového výboru pre financie (námestníkom ministra financií) a tajomníkom pre európske záležitosti v Najvyššom ľudovom výbore pre zahraničné styky a medzinárodnú spoluprácu. Rokovať by mal aj s predstaviteľmi Najvyššieho úradu pre investície o dohode, ktorá má chrániť a podporovať investície.
Líbyu minulý rok vo februári oficiálne navštívil Zalov stranícky šéf, premiér Robert Fico. Vo Veľkej socialistickej ľudovej líbyjskej arabskej džamahírii rokoval najmä o dvojstranných vzťahoch a možnosti rozšírenia hospodárskej a obchodnej spolupráce. Počas návštevy sa stretol aj s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím, ktorý ho prijal v beduínskom stane, okolo ktorého horeli vatry. Predseda vlády s ním najprv nechcel hovoriť o ľudských právach a treste smrti. Po kritike opozície a mimovládnych organizácií s ním rokoval o piatich bulharských sestričkách a jednom palestínskom lekárovi, ktorých Líbya odsúdila na smrť za to, že údajne úmyselne nakazili deti vírusom HIV. Fico vyvolal rozruch, keď odsúdených zdravotníkov nazval páchateľmi. Mimovládne organizácie ho ostro kritizovali, podľa nich konal v rozpore s politikou Európskej únie. Európsky parlament totiž prijal rezolúciu, odsudzujúcu nespravodlivý rozsudok líbyjských súdov. Odvolal sa aj na dôkazy o mučení bulharských sestričiek, aby sa získalo vynútené priznanie. Líbya v júli minulého roka napokon sestričky i lekára prepustila.