Banská Bystrica. Dvojdňové zasadanie Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa dnes skončilo v Banskej Bystrici. Na svojom šiestom zasadnutí od snemu primátori a starostovia dnes prerokovali zásadné otázky ďalšieho postupu prípravy zákonov v oblasti sociálnych vecí, vyjadrili sa k zavádzaniu eura v podmienkach obcí a miest a schválili stanovisko ZMOS-u k vyhláseniu Hospodárskej a sociálnej rady SR k realizácii Koncepcie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Rada ZMOS schválila organizačnú prípravu a zásadné dokumenty, ktoré predloží 14. a 15. mája 18. snemu ZMOS v bratislavskej Inchebe. Ako dnes na tlačovej besede uviedol predseda ZMOS-u Michal Sýkora, na sneme predpokladajú účasť vyše 1000 delegátov a hostí, vrátane najvyšších ústavných činiteľov. V týchto dňoch sa uskutočňujú posledné z 58 snemov regionálnych združení, ktoré určujú delegátov na snem. V súčasnosti zastupujú 2796 členských miest a obcí, čo predstavuje až 96 percent všetkých obcí na Slovensku. V predvečer snemu sa uskutoční v rámci kultúrneho programu vyhodnotenie súťaží Oskar bez bariér a Bezpečná komunita.
Živou témou v samospráve je podľa Sýkoru vstup Slovenska do eurozóny a zavedenie eura v obciach a mestách. Samospráva má zatiaľ podľa neho dostatok informácií o tom, čo treba urobiť pri prechode na euro.
Rada ZMOS dnes posúdila novelu zákona o obecnom zriadení a formulovala stanovisko združenia k návrhu východísk štátneho rozpočtu na rok 2009 a k návrhu novely zákonov o rozpočtových pravidlách samosprávy a verejnej správy. Pre efektívne využitie európskych fondov navrhla, aby zákon umožnil obciam až 35-percentné úverové zaťaženie a nie ako je to v návrhu Ministerstva vnútra SR len 15 percent.
So zástupcami Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR prebrali starostovia a primátori návrh usporiadania spoločných stavebných úradov. Rozsiahla diskusia bola o čiernych stavbách. Ako sa vyjadril Michal Sýkora, ZMOS navrhne do zákona, aby bol postihnutý každý stavbyvedúci, ktorý bude v čiernej stavbe napriek rozhodnutiu úradov pokračovať a to tak, aby takéto jeho konanie bolo kvalifikované ako trestný čin marenia úradného rozhodnutia. "Pripravuje sa novela stavebného zákona a našou snahou je, aby stavebné úrady boli v tých mestách a obciach, ako sú doteraz. Tam, kde sú jedinci a malé obce, aby sa tieto pričlenili k existujúcim stavebným úradom. Ak takúto vôľu nemajú, aby sa rozhodlo z pozície toho, kto túto kompetenciu prenáša. Teda z pozície štátu - Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, že kompetenciu bude mať konkrétny stavebný úrad aj pre tie obce, ktoré sa dodnes nerozhodli. Aby sme nemali drobné stavebné úrady, ale stavebné úrady, ktoré budú funkčné," povedal pre TASR Sýkora.
Sýkora tiež naznačil pred novinármi priority, s ktorými predstúpia o tri týždne pred snem. Ide o modernizáciu a informatizáciu samosprávy tak, aby občania mohli komunikovať s úradmi aj priamo z domu elektronickou cestou, ďalej zavedenie euromeny a využitie zdrojov z európskych fondov na rozvoj aj malých obcí a tiež kvalitná novela zákona O obecnom zriadení. ZMOS chce iniciovať, aby parlament schválil 6. september za Deň samosprávy. Zároveň nesúhlasí, aby obce znášali environmentálne záťaže, ktoré nespôsobili. Podľa podpredsedníčky ZMOS Viery Krakovskej za tieto záťaže musí zobrať zodpovednosť a aj finančné náklady na ich odstránenie štát.