Košice/Bratislava 23. apríla (ČTK) - Vyše tristo hektárov územia tokajského regiónu leží ladom aj napriek vhodným podmienkam na pestovanie hrozna pre tento druh vína. Hoci dohoda medzi Slovenskom a Maďarskom z roku 2004 tieto pozemky do tokajskej oblasti nezaradila, podľa odborníkov by sa tu mohlo pestovať na stovkách hektárov. Pôda sa však nevyužíva aj preto, že nie sú známi jej vlastníci.
"Väčšina z neobhospodarovaných pozemkov patrí pod Slovenský pozemkový fond, ide vlastne o pôdu neznámych vlastníkov," povedala ČTK prezidentka Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Magdaléna Haburová. Vinohrady však podľa Haburovej navyše zanedbali aj niektorí drobní majitelia pozemkov.
Časť bývalých vinohradov spustla, na niektorých dokonca medzičasom vyrástol divoký lesný porast. O lukratívne pozemky v oblasti je pritom záujem.
"Určite záujem pestovateľov aj zo zahraničia o takéto pozemky je," povedala ČTK Jaromíra Ostrožovičová zo spoločnosti J&J Ostrožovič. Pozemky neznámych vlastníkov sa však zatiaľ podľa Ostrožovičovej nedajú kúpiť.
"Nevysporiadané pozemky brzdia celú tokajskú oblasť, nevieme svoje vinohrady rozvíjať, rozširovať," uviedol tokajský vinohradník Jaroslav Macik. Podnikateľ vlastní v oblasti približne desať hektárov pozemkov.
Hoci si pestovatelia môžu od štátneho pozemkového fondu pozemky prenajať, vinohrady na nich podľa Macika nezaložia. Vysadenie jedného hektára vinohradov stojí približne milión korún a prvá úroda prichádza až o štyri roky. Ak by sa medzitým o pozemky prihlásil pôvodný majiteľ, pestovateľ by o svoju investíciu podľa Macika prišiel.
"V súčasnosti je v oblasti obhospodarovaných približne 580 hektárov vinohradov," povedal ČTK Dušan Somorovský z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.
O medzinárodnej dohode o rozlohe tokajskej vinohradníckej oblasti v súčasnosti rokuje Slovensko s Maďarskom. Kým bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (SMK) pre Slovensko s Budapešťou vyjednal 565 hektárov tokajských vinohradov, súčasná ministerka Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS) chce ich rozlohu zväčšiť.
"Pre mňa je dôležité, aby sme pristupovali rovnakým spôsobom k vymedzeniu ohraničenia územia Tokajského, a aby to nebolo na našej strane 560 hektárov a na maďarskej vymedzenie 27 obcami a katastrálnym územím. Ja požadujem, aby aj u nás bolo vymedzenie Tokajskej oblasti siedmimi obcami s príslušným katastrálnym územím," povedala dnes novinárom po rokovaní vlády Kramplová.
Ministerka sa zatiaľ nerozhodla, či bude o Tokajskej vinohradníckej oblasti rokovať s Budapešťou. Riešenie a prijateľnú dohodu by podľa nej mohli hľadať tokajské združenia zo Slovenska a Maďarska, alebo každý štát navrhne vlastnú predstavu, prečo si nárokuje značku. Tým by sa však mohli krajiny vzájomne blokovať, upozornila Kramplová.
igr prl fil