Bratislava 22. apríla (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestuje v pondelok 23. apríla na oficiálnu návštevu Maďarskej republiky. V tejto súvislosti prinášame chronológiu vybraných stretnutí premiérov oboch krajín:
5. augusta 1994 - Maďarský premiér Gyula Horn navštívil Slovenskú republiku. Počas jednodňovej návštevy sa stretol s predsedom vlády SR Jozefom Moravčíkom, prezidentom SR Michalom Kováčom a podpredsedom NR SR Augustínom M. Húskom. Rokovali spoločne o spolupráci oboch krajín, ako aj o postavení národnostných menšín a vodnom diele Gabčíkovo.
24. a 25. januára 1995 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar absolvoval dvojdňovú oficiálnu návštevu Maďarskej republiky, ktorá sa uskutočnila na pozvanie jeho maďarského partnera Gyulu Horna. Premiéra v Budapešti na rokovaniach s najvyššími predstaviteľmi Maďarskej republiky sprevádzali ministri jeho kabinetu - zahraničných vecí Juraj Schenk, hospodárstva Ján Ducký, dopravy, spojov a verejných prác Alexander Rezeš a životného prostredia Jozef Zlocha. Delegácia sa stretla s prezidentom Árpádom Gönczom, premiérom Gyulom Hornom a predsedom maďarského parlamentu Zoltánom Gálom.
16. marca 1995 - O základnej medzištátnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou rokovali v Bratislave premiéri oboch krajín Vladimír Mečiar a Gyula Horn. Na stretnutí sa zúčastnili aj šéfovia diplomacie a štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí oboch krajín Juraj Schenk a László Kovács, Jozef Šesták a Ferenc Somogyi. Prítomný bol aj veľvyslanec MR v SR Jenö Boros.
7. júla 1995 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar, maďarský premiér Gyula Horn a rakúsky kancelár Franz Vranitzky sa stretli v rakúskom mestečku Rust na jednodňovom stretnutí, ktoré inicioval rakúsky kancelár. Predmetom ich rozhovorov boli ďalšie možnosti rozvoja spolupráce medzi SR, MR a Rakúskom. Hlavnými témami rokovania boli otázky rozvoja infraštruktúry, obchodu, spoločného postupu proti organizovanému zločinu, problematika ďalších investícií a analýza možností regionálnej spolupráce.
29. a 30. augusta 1995 - Predsedovia vlád Slovenskej republiky a Maďarskej republiky Vladimír Mečiar a Gyula Horn sa stretli v účelovom zariadení Kamzík v Starom Smokovci. Predmetom ich neformálnych rozhovorov boli okrem iného otázky bilaterálnych vzťahov a problematika začlenenia sa oboch krajín do Európskej únie.
4. novembra 1996 - Na základe pozvania predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara sa uskutočnilo v Piešťanoch stretnutie predsedov vlád Rakúskej republiky Franza Vranitzkého, Maďarskej republiky Gyulu Horna a Slovenskej republiky Vladimíra Mečiara. Predsedovia vlád potvrdili význam trojstrannej spolupráce v rámci rozvíjajúceho sa procesu európskej integrácie ako nového modelu spolupráce členských a asociovaných štátov Európskej únie a v záujme posilnenia dôvery a dobrých susedských vzťahov medzi inštitúciami, podnikateľskými subjektmi a občanmi troch štátov.
15. augusta 1997 - V maďarskom Györi sa stretli predsedovia vlád Slovenska a Maďarska Vladimír Mečiar a Gyula Horn. Na rokovaní boli prítomní štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jozef Šesták, veľvyslankyňa SR v MR Eva Mitrová a za maďarskú stranu poradca maďarského premiéra pre zahraničné veci Tamás Horváth a veľvyslanec Maďarskej republiky v SR Jenö Boros. Témami stretnutia premiérov bolo plnenie základnej slovensko-maďarskej medzištátnej zmluvy, vodné dielo Gabčíkovo, otázky európskej integrácie, rekonštrukcia mosta Mária-Valéria medzi Štúrovom a Ostrihomom, revitalizácia regionálneho zoskupenia V4 a ďalšie otázky slovensko-maďarských vzťahov.
15. decembra 1997 - Predsedovia vlád troch stredoeurópskych krajín - rakúsky spolkový kancelár Viktor Klima, slovenský premiér Vladimír Mečiar a maďarský premiér Gyula Horn rokovali v rámci trilaterálneho stretnutia vo Viedni. Témami rokovaní boli otázky vzájomnej spolupráce.
19. marca 1998 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar prijal v Bratislave mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarskej republiky v SR Jenö Borosa na jeho žiadosť. Diplomat odovzdal V. Mečiarovi kópiu listu predsedu maďarskej vlády Gyulu Horna, ktorý adresoval Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu. V liste sa okrem iného uvádzajú dôvody maďarskej strany na odloženie termínu podpísania Rámcovej dohody medzi oboma krajinami v súvislosti s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora v Haagu v kauze vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros z 25. septembra 1997.
25. januára 1999 - Uskutočnilo sa stretnutie premiérov Maďarska, Rakúska a Slovenska v západomaďarskom Šoprone. V tunajšom hoteli Pannonia Med sa predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda zišiel s premiérom hostiteľskej krajiny Viktorom Orbánom a rakúskym kancelárom Viktorom Klimom. Podujatie sa konalo na základe Spoločného vyhlásenia podpísaného na pracovnom stretnutí predsedov vlád SR, MR a Rakúska v júli 1995 v rakúskom Ruste.
12. februára 1999 - Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Slovensko. Popri rokovaniach s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, predmetom ktorých bola široká škála bilaterálnych otázok, ako aj problematika euroatlantickej integrácie, sa stretol v Bratislave s predsedom NR SR Jozefom Migašom, podpredsedom slovenského parlamentu Bélom Bugárom, ako aj predstaviteľmi maďarských organizácií na Slovensku.
23. marca 1999 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda uskutočnil niekoľkohodinovú súkromnú návštevu Maďarskej republiky. Po pobyte v Slovákmi obývanej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) absolvoval slovenský premiér vo večerných hodinách v Budapešti neformálne stretnutie s predsedom vlády MR Viktorom Orbánom a potom sa obaja premiéri s manželkami zúčastnili na koncerte Slovenského komorného orchestra pod vedením Bohdana Warchala v koncertnej sieni budapeštianskej Zeneakadémie. Koncert sa uskutočnil v rámci Budapeštianskeho jarného festivalu.
27. augusta 1999 - "Súčasná vláda dala celému Slovensku signál, že si želá pokrok v pokojnom spolužití Slovákov a Maďarov na Slovensku," uviedol premiér SR Mikuláš Dzurinda v príhovore k vyše 200 mladým ľuďom, ktorí sa zišli v letnom tábore Madarász v Blahovej, okres Dunajská Streda. O integrácii a spolupráci Maďarska a Slovenska hovoril vo svojom vystúpení aj maďarský premiér Viktor Orbán. Predsedovia vlád SR a MR potom odpovedali účastníkom stretnutia na otázky, ktoré sa týkali predovšetkým kooperácie regiónov oboch krajín, ale aj Schengenskej dohody, integrácie do EÚ, NATO i nacionalizmu v oboch štátoch.
16. septembra 1999 - Dohodu o spoločnej obnove štúrovského mosta Mária Valéria podpísali na palube lode Rákóczi na Dunaji medzi Štúrovom a maďarským Ostrihomom predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda vlády MR Viktor Orbán.
8. marca 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda navštívil Békéšskú Čabu. Na pôde Domu slovenskej kultúry sa stretol s predsedom vlády Maďarskej republiky Viktorom Orbánom. Prítomný bol aj veľvyslanec SR v Maďarsku Štefan Markuš. Po bilaterálnom rokovaní sa predsedovia oboch vlád zúčastnili na Slovenskom fóre v Dome slovenskej kultúry. Premiér Dzurinda sa na záver jednodňovej návštevy Maďarska stretol aj so zástupcami krajanov.
18. augusta 2000 - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán navštívil Košice. Počas jednodňovej návštevy spolu so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom tu otvorili Generálny konzulát Maďarskej republiky. Po krátkom rokovaní s Mikulášom Dzurindom navštívil Viktor Orbán aj slovenského prezidenta Rudolfa Schustera zotavujúceho sa z choroby.
10. novembra 2000 - V prostredí romantického zámku v Bojniciach sa uskutočnilo trilaterálne stretnutie premiérov vlád Slovenska, Rakúska a Maďarska Mikuláša Dzurindu, Wolfganga Schüssela a Viktora Orbána. Účastníci stretnutia spoločne zhodnotili úroveň vzájomných vzťahov a posúdili činnosť spoločných expertných skupín v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, vnútornej bezpečnosti, spravodlivosti, športu a mládeže.
*ho jm pa
NNNN