Nový riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský uvažuje o zrušení dcérskych spoločností televízie. Tie založil začiatkom roka 2004 vtedajší riaditeľ televízie Richard Rybníček.
O dva roky neskôr vyšetrovanie ukázalo, že spoločnosti hospodárili neefektívne. Naďalej by mala podľa Nižňanského fungovať len STV Broadcasting, ktorá môže budovať vysielače.
"Jednoducho všetky tieto činnosti, ktoré spoločnosti vykonávali, bude vykonávať vo svojom mene a myslím si ďaleko možno aj efektívnejšie, bez vynaloženia iných vecí, platenia daní, Slovenská televízia," povedal ČTK Nižňanský. Definitívne sa nový šéf chce rozhodnúť sa aj na základe analýzy, ktorá by mala ukázať otvorené záväzky spoločností a ich zmluvné vzťahy.
Šesť dcér STV zakladal Rybníček s tým, že sa majú zvýšiť príjmy a transparentnosť finančných tokov v STV. Najvyšší kontrolný úrad však už v roku 2006 skonštatoval, že sa to televízii nepodarilo. V prvom roku fungovania dosiahli kladný výsledok hospodárenia len dve spoločnosti, zvyšné boli v strate.
Zamestnanci firiem dostávali vysoké odmeny
Aj vyšetrovanie 24 zmlúv za desiatky miliónov korún koncom roka 2006 ešte za Rybníčkovho manažmentu ukázalo, že šesť dcérskych spoločností neefektívne hospodárilo. Spoločnosti, ktorých konateľmi boli členovia manažmentu televízie, si za svoje služby fakturovali nadpriemerné sumy. Zamestnanci týchto firiem dostávali vysoké odmeny, niektorí pritom boli aj internými pracovníkmi STV.
Napríklad sa predražila výroba dabingu, kde ceny podľa audítorov prevyšovali priemer asi o pätinu. V jednej zmluve si STV Production od televízie vypýtala za poradenstvo tri milióny korún, pri zabezpečovaní relácie Supertelo si nechala 943.000 korún ako odmenu. Firmy tiež nakupovali bez verejnej súťaže.
Pôvodne bolo dcérskych spoločností šesť, pre neefektívnosť už v roku 2006 verejnoprávna televízia zrušila spoločnosť TV BB pri banskobystrickom štúdiu a TV KE pri košickom štúdiu STV. Pred zánikom je spoločnosť Koncesia, ktorá vymáha koncesionárske poplatky od ľudí, keďže si na to televízia so Slovenským rozhlasom založili spoločnú firmu.
Vedenie STV zatiaľ nemení
Nový generálny riaditeľ predstaví svojich najbližších spolupracovníkov na najbližších rokovaniach Rady STV. Ako dnes Radu STV informoval, za svojich dvoch štatutárov by chcel menovať finančného a programového riaditeľa.
Zatiaľ však nekomentoval, či pôjde o nové osoby. Informovanie o nich skôr, ako so zmenami oboznámi radu, považuje za nezodpovedné. Radu tiež informoval o tom, že plánuje redukciu pozícií riaditeľov na prvom stupni riadenia zo súčasných 17 na osem. “Tým sa veľmi jasne zúži, sprehľadní a zjednoduší v podstate riadenia organizačná štruktúra,“ povedal pre médiá nový riaditeľ. Zrušené útvary sa presunú na nižšie stupne riadenia.
S úradom hovoril o digitalizácii
Počas prvého týždňa vo vedení televízie sa Nižňanský sústredil na zistenie reálneho stavu v akom sa verejnoprávna televízia nachádza. Ako povedal médiám, “Slovenská televízia je v zložitej situácii“, nielen vzhľadom na to, čo ju čaká, ale aj vzhľadom na jej pohľadávky z minulosti – stámiliónový spor so štúdiom Beta, prehratý súdny spor s Omega plus a problémom sú napríklad aj nevyplatené odmeny za prácu cez víkendy v rokoch 2005 – 2006 či sankcia za zle účtovanú DPH za minulé roky.
Nižňanský tiež za prvých pár dní vo funkcii generálneho riaditeľa STV absolvoval rad rokovaní s ministerstvom kultúry aj telekomunikačným úradom. S Telekomunikačným úradom (TÚ) SR sa dohodol na zmene pozície STV v digitalizácii televízneho vysielania.
Podľa Nižňanského sa s TÚ SR dohodli na urýchlení procesov a na jasnom zadefinovaní požiadaviek STV, aby STV vedela “ešte ovplyvniť aj podmienky na výberové konanie pre budúceho prevádzkovateľa verejnoprávneho aj toho dočasného multiplexu“. Reakcie súkromných televíznych vysielateľov na túto zmenu nepozná, myslí si však, že si nechajú tieto veci vysvetliť. “Komerčné televízne stanice musia hájiť svoje záujmy, STV bude hájiť svoje záujmy a ja si myslím, že tie záujmy sa nemusia príliš odlišovať.“
Na STV3 chce 90 miliónov
S Ministerstvom kultúry (MK) SR rokoval o žiadosti STV o účelovú vyše 90 miliónovú dotáciu na tretí športový kanál – STV3, ale aj o možnom znížení príspevkov STV do pripravovaného audiovizuálneho fondu. Ministerstvo podľa neho prisľúbilo, že o dotácii by mala v najbližšom čase rokovať vláda. “Ak v dohľadnom čase - tak, ako bol prísľub - vláda prerokuje a schváli túto účelovú dotáciu, ak STV dostane aj licenciu, tak nič by nestálo v ceste, aby sme urýchlili prípravy a využili ten čarovný dátum 8.8 2008 pri príležitosti odštartovania letných olympijských hier na spustenie tejto programovej ponuky,“ povedal Nižňanský.
Bez tejto dotácie by podľa neho bolo spustenie STV3 hazardom. Okrem financií chce Nižňanský doriešiť aj personálne obsadenie tretieho kanála. K otázke dopĺňania zamestnancov či prípadného prepúšťania sa odmietol vyjadriť. “Personálne otázky cez médiá riešiť nebudem,“ zdôraznil. Trvá na zmene loga STV a na návrate k starým názvom kanálov - z Jednotky k STV1 a z Dvojky k STV2. Uvažuje napríklad aj o zrušení dcérskych spoločností STV a ich včlenení do vnútra STV.