Bratislava 25. apríla (ČTK) - Opozičná Strana maďarskej koalície (SMK) dnes opäť kritizovala snahy ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) obmedziť vo výučbe hodiny maďarčiny. Na školách s vyučovacím jazykom maďarským by sa mala maďarčina učiť v rovnakom rozsahu ako doposiaľ, žiadal podpredseda strany a bývalý minister školstva László Szigeti. Mikolaj v minulosti opakovane tvrdil, že v povinnom učive síce hodín maďarského jazyka ubudne, školy však budú mať priestor, aby úbytok mohli nahradiť.
"Žiadame zachovať status quo," povedal dnes ČTK Szigeti o výučbe maďarského jazyka. Ministerstvo školstva totiž vo štvrtok schválilo predbežný návrh štátneho vzdelávacieho programu, ktorý školám určí povinné učivo. Mikolaj v ňom podľa denníka Pravda navrhol, aby na školách s vyučovacím jazykom maďarským ubudlo hodín maďarčiny a posilnila sa slovenčina.
Minister už v minulosti tvrdil, že k posilneniu výučby slovenčiny zaväzujú Slovensko medzinárodné dokumenty. Jazyk menšín sa podľa nich vraj nemôže učiť vo väčšom rozsahu ako štátny. Školy budú navyše môcť na výučbu maďarčiny využiť hodiny školského vzdelávacieho programu, opakoval minister. Školské vzdelávacie programy doplnia štátny vzdelávací program, pričom o ich obsahu budú rozhodovať výlučne školy.
Minister svoj postoj potvrdil aj po tom, ako sa objavili informácie, že pri tvorbe učiva údajne SMK ustúpil, a vládna koalícia tak s pomocou opozičnej strany schválila v parlamente reformnú zmluvu o Európskej únii. Tú dovtedy opozícia blokovala.
Szigeti zatiaľ nevedel posúdiť, či školský vzdelávací program umožní výučbu maďarčiny v takom rozsahu, aby sa nahradili ubraté hodiny v povinnom učive.
Štátny program počíta s tým, že maďarčina sa na školách s vyučovacím jazykom maďarským bude napríklad v 1. ročníku vyučovať povinne, rovnako ako slovenčina, päť hodín týždenne. Doposiaľ to bolo osem hodín týždenne. Škola však bude mať k dispozícii ďalšie štyri hodiny, ktoré môže využiť podľa vlastných predstáv.
Proti návrhu ministra Mikolaja v minulosti protestovali viaceré organizácie predstaviteľov maďarskej menšiny. Ich zástupcovia tvrdili, že sú odhodlaní proti zmenám bojovať aj občianskou neposlušnosťou, napríklad by deti nepustili do škôl. Štrajk podľa Pravdy zvažujú aj samotné školy.
Mikolaja kritizovali aj niektoré mimovládne organizácie, podľa ktorých nie je reforma dostatočne pripravená. Spustiť sa totiž má už od nasledujúceho školského roka a školy podľa nich nedokážu navrhnúť školské programy.
Pomôcť by im mala práve zverejnená verzia štátneho programu, reagovala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková. "Je určený pre potreby škôl. Oficiálnym sa stane až po schválení nového školského zákona," dodala. Zákon už poslanci posunuli v parlamente do druhého čítania.