Bratislava 25. apríla (TASR) - Od pondela 28. až do stredy 30. apríla bude senát Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku riešiť kauzu ďalších nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Z ich tunelovania obvinili veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho údajných spoločníkov Dávida B. a Patrika P.
V rámci hlavného pojednávania by si mal senát ŠS vypočuť 21 svedkov. Vypovedať by mal aj minulý rok v januári na 11,5 roka odňatia slobody odsúdený bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni a jeho spoločník Marián Šebeščák, ktorého zase ŠS odsúdil na sedem rokov. Svedčiť by mal aj bývalý riaditeľ českej TV Nova Vladimír Železný a niektorí zamestnanci nebankového domu. Spomínaného bývalého manažéra Šebeščáka prepustili podmienečne z väzenia v Dubnici nad Váhom 13. decembra minulého roku. Proces sa prirodzene stretne s veľkým záujmom médií.
Ako dnes opätovne potvrdil TASR advokát Peter Filip, jeho klient - podnikateľ Jozef M., ktorý je od 25. októbra minulého roka na slobode, sa na trojdňovom pojednávaní voči svojej osobe zúčastní a nepožiada o proces v jeho neprítomnosti. Vyšetrovací spis v tejto kauze tunelovania má približne 10.400 strán. Pôvodne ŠS odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody.
Po tom, ako prepustili Jozefa M. na slobodu z bratislavského Justičného paláca, následne prepustili na slobodu aj jeho údajných komplicov - Dávida B. odsúdeného v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika P. odsúdeného na desať rokov.
Prepustenie Jozefa M. z bratislavskej väzby sa udialo koncom októbra na základe rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nariadil Najvyššiemu súdu (NŠ) SR prepustiť ho z väzby a vyplatiť mu náhradu trov. Plénum ÚS SR rozhodlo o tom na neverejnom zasadnutí 23. októbra.
NS SR uznesením z konca júna 2007, ktorým sa lehota trvania väzby Jozefa M. predĺžila do 30. novembra 2007, porušil základné ústavné a ľudské práva sťažovateľa. ÚS svojím rozhodnutím zrušil uznesenie NS z 26. júna a NS prikázal, aby menovaného neodkladne prepustil z väzby na slobodu.
Porušenie svojich základných práv videl Jozef M. v tom, že väzbu mu druhýkrát predĺžili neodôvodnene, bez osvedčenia konkrétnych skutkových okolností. Podľa sťažovateľa vyhlásením rozsudku vo veci samej 27. apríla tohto roku sa dokazovanie skončilo a tým pominul akýkoľvek dôvod ďalšej väzby. Dôvodom na predĺženie väzby Jozefa M. bola podľa NS reálna hrozba, že by sa obžalovaný snažil vyhnúť trestnému stíhaniu a maril tak priebeh trestného konania.
Najvyšší súd SR 11. októbra na neverejnom zasadnutí zase zrušil rozsudok ŠS nad Jozefom M. v kauze údajného tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Zrušil teda prvostupňový rozsudok a vec vrátil ŠS, aby ju znova v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol. Uznesenie a spis doručili na ŠS následne v polovici novembra.
Senát ŠS na svojom neverejnom zasadnutí koncom novembra rozhodoval o námietke zaujatosti, ktorú podal podnikateľ Jozef M. na všetkých členov senátu. Senát dospel k názoru, že nie je zaujatý a nevylúčil sa.
Pezinský ŠS nemohol žiadosť o predĺženie väzby spomínaných dvoch údajných komplicov Jozefa M. - podnikateľov Dávida B. a Patrika P. podať vtedy práve pre spomínanú námietku zaujatosti, ktorú voči senátu vzniesol veľkopodnikateľ Jozef M. Predtým, ako by mohol senát požiadať o predĺženie väzby, musel by rozhodnúť o spomínanej námietke zaujatosti. Aj v prípade, že by ju neuznal, obžalovaní by mohli podať sťažnosť, ktorú by musela posúdiť vyššia inštancia, teda NS SR. ŠS nemohol konať, keďže sa spis nachádzal na NS. Dávid B. a Patrik P. sa tak dostali na slobodu 30. novembra.