Bratislava 25. apríla (ČTK) - Prezident Ivan Gašparovič podľa očakávaní podpísal sporný tlačový zákon, ktorý môže podľa vydavateľov ohroziť slobodu tlače. O rozhodnutí hlavy štátu dnes ČTK informovala prezidentská kancelária.
Noviny, časopisy a tlačové agentúry by sa tak mali novým zákonom začať riadiť od júna. Zákonom sa možno ešte bude zaoberať Ústavný súd, o napadnutí normy na súde uvažovali opoziční poslanci či vydavatelia.
"Pán prezident sa rozhodol tento zákon podpísať, pretože v ňom nenašiel nič, čo by bolo v rozpore s ústavou a demokratickými princípmi," povedal Gašparovičov hovorca Marek Trubač.
Prezident podľa Trubača vydavateľom a Slovenskému syndikátu novinárov sľúbil, že ak zákon v praxi naplní ich obavy, bude ochotný po polroku od začiatku jeho účinnosti otvoriť diskusiu o jeho novelizácií. Gašparovič je okrem toho ochotný po polroku požiadať Ústavný súd o prednostné posúdenie prípadného podania proti zákonu, dodal Trubač.
Zákon vyvolal opakované protesty vydavateľov na titulných stranách novín, kritizovala ho aj opozícia a niektoré medzinárodné inštitúcie na čele s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Prezident podpísal zákon, aby urýchlil podanie na Ústavný súd
Vládna koalícia zákon presadila v parlamente pred viac ako dvoma týždňami bez toho, aby prijala väčšinu námietok. V zákone tak zostalo aj najviac kritizované právo na odpoveď, podľa ktorého budú musieť noviny zverejňovať reakcie aj na pravdivé články.
Gašparovič v polovici apríla na pôde Rady Európy povedal, že zákon podpíše, aby urýchlil podanie na Ústavný súd SR. Myslí si, že keby zákon vrátil poslancom, koalícia schváli rovnakú verziu.
„Keďže všetci prezentujú, že zákon pôjde pred Ústavný súd, tak tým sa to aspoň urýchli, pôjde pred ústavný súd,“ povedal v apríli prezident. Podľa neho vydavatelia tlače môžu spor ťahať aj na Európsky súd pre ľudské práva, nebude mu to prekážať.
SDKÚ a zástupcovia tlače pripravujú právnu analýzu
Najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS aj Slovenský syndikát novinárov (SSN) pripravujú právnu analýzu tlačového zákona. Vlastnú právnu analýzu pripravuje aj Združenie vydavateľov periodickej tlače. Ako po schválení zákona v Národnej rade SR avizoval predseda združenia Miloš Nemeček, keďže vydavatelia rovnako ako iné spoločenské organizácie, či občania, nemajú možnosť obrátiť sa priamo na Ústavný súd SR, požiadajú o to poslancov parlamentu. Podpísanie tlačového zákona ich neprekvapilo.
Prezident SR Ivan Gašparovič tlačový zákon "podpísal rovnakým spôsobom, akým podpísal aj iné zákony, ktoré v parlamente schválila vládna koalícia," povedal pre agentúru SITA poslanec za SDKÚ-DS a člen parlamentného mediálneho výboru Tomáš Galbavý. Podľa neho je prezidentov podpis pod novým zákonom o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve prejavom lojality, toho, že "nepôjde proti strane Smer-SD, ktorá mu sľúbila podporu v prezidentských voľbách".
Podpísanie zákona neprekvapilo ani šéfku SSN Zuzanu Krútku. Pripomenula, že rovnaké stanovisko prezentoval Gašparovič aj minulý týždeň v piatok. Zákon analyzujú právnici syndikátu, povedala Krútka s tým, že sú dve možnosti ďalšieho postupu - podanie na Ústavný súd alebo sťažnosť na Ústavný súd.
Gašparovič podľa Sabolovej potvrdil náklonnosť koalícii
Prezident Ivan Gašparovič podpísaním tlačového zákona potvrdil svoju náklonnosť vládnej koalícii. Uviedla to dnes pre agentúru SITA podpredsedníčka KDH Mária Sabolová. "Je to zrejme aj jeho osobný názor, zákon asi spĺňa jeho predstavu zákona, aký by mal na Slovensku fungovať," dodala.
Kritizuje ho za vyjadrenia, že svojím podpisom urýchli podanie tlačového zákona na Ústavný súd SR, ktorý by mal povedať, či zasahuje do slobody tlače. Podľa Sabolovej nastáva vážna situácia, keď sa hlava štátu nevie rozhodnúť, či je zákon demokratický, alebo nie. "Ak už dnes prezident hovorí o možnosti podania na Ústavný súd, potom sa pýtam, prečo to radšej nevrátil do NR SR a o jeho presnej formulácii sa nediskutovalo ešte s ústavnými právnikmi," hovorí Sabolová.
Autor: mv

Beata
Balogová
