BRATISLAVA. Kresťanskí demokrati sú šokovaní z návrhu Slovenskej národnej strany (SNS) zrušiť Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý mapuje zločiny komunizmu. Sú pripravení obhajovať jeho existenciu a činnosť.
"Slovensko bez pamäti bude krajinou bez hodnôt," tvrdí KDH vo vyhlásení k návrhu SNS. Likvidáciu ÚPN podľa scenára SNS považuje za bezprecedentný útok na hodnotovú podstatu demokratického Slovenska a je výsmechom tisícom obetí komunistického a fašistického režimu.
"Odmietanie minulosti s jej krivdami, poníženiami a zločinmi je cesta späť, ktorú si nemôže zvoliť žiaden rozumný politik,“ tvrdí predseda KDH Pavol Hrušovský. V prípade, že ústav súčasná koalícia zruší, tak sa otvorene prihlási k obhajobe najmä bývalého komunistického zriadenia a k zamlčiavaniu zločinov jeho predstaviteľov v radoch komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti, konštatuje sa ďalej vo vyhlásení.
"Je zarážajúce, že pamäť slovenskému národu chce zobrať politická strana, ktorá sa hlási k národným a kresťanským princípom," zdôrazňuje KDH. Podľa kresťanských demokratov, aj toto rozhodnutie SNS potvrdzuje skutočnosť, že "vlastenectvo v podaní SNS je iba falošnou nálepkou a vulgárnym zneužitím cítenia mnohých Slovákov a Sloveniek".
SDKÚ-DS bude brániť existenciu Ústavu pamäti národa (ÚPN), vyhlásil dnes na tlačovej besede v Košiciach po zasadaní Ústrednej rady predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Takéto záchvevy plne zapadajú do politiky, ktorú som označil za politiku brutálnu alebo robustnú a plne zapadajú do scenára, ktorý už na Slovensku bol v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Opäť je tu snaha dominantnej politickej strany a jej koaličných partnerov valcovať všetko nezávislé, všetko slobodné,“ povedal Dzurinda.
Účelovosť návrhu SNS zrušiť ÚPN podľa neho bije do očí. "Ján Slota má problémy, no tak nebudeme riešiť problémy Jána Slotu, ale zrušíme inštitúciu, ktorá je, okrem iných, tiež zdrojom informácií nepohodlných pre daných papalášov,“ povedal Dzurinda.
Návrh SNS je rezignáciou na historickú pamäť, konštatoval pre agentúru SITA podpredseda vlády a strany Smer-SD Dušan Čaplovič. Vicepremiér pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny návrh podrobne nepozná, nevidí však v ňom zmysel, ak nie je jasné - ako a kam sa presunú archívne a dokumentačné činnosti ÚPN. Činnosť Ústavu pamäti národa považuje za kvalitnú.
Zároveň však tvrdí, že treba zabezpečiť ochranu jeho archívu, aby nehrozil únik materiálov, aký sa už stal v minulosti. Vhodnou inštitúciou, ktorá by zaistila bezpečnosť dokumentov ÚPN je podľa Čaploviča napríklad Slovenský národný archív. Otázkou je, prečo takýto návrh prichádza práve teraz, dodal.
"Tí poslanci, ktorí to navrhli, majú zrejme krátku pamäť alebo rezignovali na historickú pamäť. Mrzí ma, že nehľadajú možnosti, ako prácu tejto inštitúcie skvalitniť," povedal Čaplovič. Istú zodpovednosť za to podľa neho nesie aj predchádzajúca vláda, pretože ÚPN zriadila, ale nevytvorila mu kvalitné podmienky na prácu. "Dokumenty sa museli často premiestňovať a možno sa niektoré pritom aj stratili," povedal.
Podľa Čaploviča ÚPN z hľadiska vedecko-výskumného dosiahol mnoho dobrých výstupov a ústav má svoj účel. "Zaujíma ma aj to, ako sa bude s dokumentmi nakladať z hľadiska archívnej hodnoty, ako budú slúžiť dokumentačným a vedecko-výskumným účelom," doplnil Čaplovič.
Mikolaj: Treba nadefinovať nové pravidlá hry
Pokiaľ ide o zneužívanie údajov z archívu Ústavu pamäti národa (ÚPN), ktoré slúžia na politický nátlak, treba zvážiť, ako sa s týmito údajmi bude narábať, kto bude mať k nim prístup a za akých podmienok. Na dnešnej tlačovej konferencii po zasadaní Parlamentu Rómov (PR) vo Zvolene to v súvislosti s návrhom poslancov za SNS na zrušenie ÚPN povedal podpredseda vlády SR a minister školstva Ján Mikolaj.
"Je treba nadefinovať nové pravidlá hry," uviedol k tomu, avšak bez ďalších podrobností.
Poslanci za SNS Ján Slota, Rudolf Pučík, Ján Slabý a Rafael Rafaj predložili v piatok do parlamentu návrh na zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN). Ako dôvod pre tento krok uvádzajú, že "ústav už dlhší čas neplní svoje spoločenské poslanie a úlohy, ktoré mu vymedzuje zákon o pamäti národa". Podľa návrhu by ÚPN mal zaniknúť k 1. januáru budúceho roku. Dokumenty ústavu by mal spravovať Vojenský historický ústav.
Podpredseda ĽS-HZDS, poslanec parlamentu Milan Urbáni tvrdí, že poslanci SNS majú vo veľkej časti pravdu. "Je to téma, o ktorej treba v najbližšom čase diskutovať," povedal pre agentúru SITA v reakcii na návrh zákona koaličnej SNS na zrušenie ÚPN.
Proti je aj Matica
Slovenský historický ústav Matice slovenskej (MS) v Bratislave čo najrozhodnejšie protestuje proti návrhu poslancov parlamentu za Slovenskú národnú stranu (SNS) prijať zákon o zrušení Ústavu pamäti národa (ÚPN). Ako sa uvádza vo vyhlásení predsedu Slovenského historického ústavu MS Jána Bobáka, ÚPN vznikol na základe všeobecnej vôle občanov, vyjadrenej v novembri 1989, vyrovnať sa s dedičstvom komunistického režimu. Podobné inštitúcie boli založené aj v iných postkomunistických štátoch a majú všeobecnú podporu demokratických síl. Počas svojej päťročnej existencie ÚPN prispel významnou mierou k odhaľovaniu zločinov totalitného režimu. V súčasnosti je jediným špecializovaným pracoviskom na Slovensku, ktorý sa systematicky venuje výskumu komunistického režimu, zdôrazňuje sa v stanovisku predsedu Slovenského historického ústavu MS.
Mečiar: Dohoda o ÚPN má už tri mesiace
Návrh zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) bude predložený na rokovanie júnovej schôdze NR SR v paragrafovom znení, ktoré nebude likvidačné. Potvrdil to dnes v Sládkovičove po rokovaní Krajského snemu predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Ako uviedol, politická dohoda o tejto otázke v koalícii existuje už tri mesiace. Zákon legislatívne pripravuje ĽS-HZDS a nie je reakciou na posledné zverejnené zistenia ÚPN o politikoch, napríklad predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Podľa slov Mečiara by sa mala dokumentácia ÚPN presunúť na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý s agendou stále pracuje a pri previerkach si musí pýtať stanovisko od ÚPN. "Základný cieľ je, že dokumentácia má slúžiť bezpečnosti štátu," povedal Mečiar. "Ostatné funkcie teda najmä prístup verejnosti k informáciám, zostanú zachované," dodal predseda ĽS-HZDS.