Zvolen. Na dnešnej tlačovej konferencii po skončení zasadania Parlamentu Rómov vo Zvolene to povedal minister školstva Ján Mikolaj.
"Budeme zrejme musieť uvažovať aj nad zmenou normatívu," uviedol minister. "Musíme zohľadniť aj to, že ak je príliš veľký nárast počtu detí v obciach, tak klasický výpis normatívu jednoducho nestačí," konštatoval.
Podľa Mikolaja jeho pomoc pre školy, kde je veľký počet rómskych detí, sa prejavila už tento rok a to tým, že ministerstvo zvýšilo rozpočet na asistentov učiteľov v školách, a to o 200 miliónov Sk (6.172.077 eur). Minister mieni, že aj Rómovia by mali mať v oblasti školstva také práva a možnosti ako iné národnosti na Slovensku. Najväčším problémom je ale podľa jeho slov dodnes nekodifikovaná jednotná podoba rómskeho jazyka.
Ako uviedol predseda Parlamentu Rómov Ladislav Fízik, Rómovia si uvedomujú, že bez rozvoja vzdelávania to nepôjde. "Podstatnú časť dnešného rokovania sme venovali tomu, ako zvýšiť vzdelanosť v predškolskom veku, ako dostať rómske deti do materských škôl," povedal. Na zasadaní predniesli napríklad návrh, aby sa na tento účel obnovili niektoré nevyužité kultúrne domy v obciach.
Podľa Fízika reforma školstva by sa mala spojiť aj s iným pohľadom na ich deti. "Aj rómske deti by sa pri vzdelávaní mali sústrediť na výpočtovú techniku a jazyky," uviedol. Ako však dodal, doteraz najväčšou brzdou rozvoja vzdelanosti rómskych detí bola neschopnosť samotných Rómov priviesť vlastné deti k škole a vzdelanosti.
Situácia Rómov na Slovensku v súčasnosti je podobná situácii Slovákov v niekdajšom hornom Uhorsku. Uviedol to Ladislav Fízik s tým, že historické paralely sú napríklad v živote v biednych podmienkach i nejednotnosti ich predstaviteľov. Podobnosť vidí aj medzi Rómami a Židmi, ktorí si podľa neho v histórii tiež veľa vytrpeli.
"Rómovia aj Židia majú radi peniaze. Len Rómovia ich vedia veľmi rýchlo minúť a užiť, kým Židia si ich vedia aj odložiť,“ povedal Fízik. Nejednotnosť Rómov sa podľa Fízika darí postupne prekonávať, keď rómske organizácie prestali viesť žabo-myšie vojny a začínajú sa vzájomne podporovať. "Nehovoríme o zjednotení Rómov, lebo to nie je možné, ale o spojení na základe toho, čo chceme riešiť,“ povedal Fízik.
"Nechceme v školstve nič iné a nič viac, len to, čo majú Maďari," povedal Fízik s tým, že predpokladom otvárania rómskych škôl je štandardizácia rómskeho jazyka. Minister Mikolaj s tým úplne súhlasí.
"Treba si uvedomiť, že ide o národnosť. Nie je správne používať slovo komunita. musíme sa k Rómom stavať ako k národnosti,“ povedal minister. Pripomenul, že vláda prijala koncepciu vzdelávania a výchovy rómskych žiakov, na ňu však musia teraz nadviazať konkrétne projekty.
Nárast počtu rómskych detí v niektorých oblastiach Slovenska je v posledných rokoch markantný. Existujú regióny, kde sa v najbližších rokoch očakáva, že do prvých tried nastúpi o 30 až 50 percent detí viac, ako je to dnes.