Environmentálne dobré návyky nešetria iba životné prostredie, ale znižujú aj výšku poplatkov za energiu či vodu. "Jeden centimeter námrazy v chladničke zvyšuje spotrebu až o 75 percent," upozorňujú Priatelia Zeme - SPZ. Zároveň radia umiestňovať chladničky a mrazničky ďalej od tepelných zariadení, nakoľko každý stupeň nad 20 stupňov Celzia zvýši ich spotrebu o štyri až šesť percent. Dôležité je aj ponechanie dostatočného priestoru na prúdenie vzduchu medzi zariadením a stenou.
Šetriť možno aj dodržiavaním odporúčaných teplôt v izbách (obývacia izba 20-22 řC, spálňa 18 řC). Zvýšenie teploty o jeden stupeň sa prejaví vyššou spotrebou energie o šesť percent. Termoregulačné ventily na radiátoroch predstavujú úsporu desiatich až 15 percent. Zakrývaním radiátorov záclonami, závesmi či drevenými krytmi, naopak, stúpne energetická spotreba až o 40 percent. "Najvhodnejšia je záclona siahajúca po parapetnú dosku, ktorá usmerňuje prúdenie tepla do miestnosti, úspora je až 25 percent energie," vysvetľujú aktivisti. Nalepenie reflexnej fólie za výhrevné teleso vráti do bytu 90 percent tepla, ktoré by sa inak stratilo v stene.
Neutesnené okná a dvere znižujú teplotu o dva stupne a zvyšujú vykurovacie náklady o šesť až desať percent. Priatelia Zeme odporúčajú aj výmenu starých okien za nové s kvalitným zasklením. "Únik tepla cez okno pri trojitom skle predstavuje len osem percent, zatiaľ čo pri jednoduchom okne až 30 percent," upozorňujú. Tepelné straty zníži aj nainštalovanie vonkajších okeníc alebo roliet. Zároveň je optimálne udržiavať vlhkosť vzduchu na 50-tich až 65-tich percentách.
Environmentalisti odporúčajú aj používanie úsporných žiaroviek v tých priestoroch, kde sa dlhodobo svieti. "Nová generácia týchto žiaroviek má životnosť až 15.000 hodín, čo je 15-násobok životnosti obyčajnej žiarovky," konštatujú s tým, že ich spotreba je menšia o 80 percent. V miestnostiach, kde sa svieti krátkodobo, je vhodnejšie používanie obyčajných žiaroviek. Zasvietenie malej lampy pri čítaní ušetrí až 85 percent energie oproti osvetľovaniu miestnosti lustrom.
Ekonomicky výhodné je aj šetrné nachádzanie s vodou. Na sprchovanie sa využije iba jedna tretina vody, ktorá by sa minula pri kúpaní. Používanie úsporných hlavíc predstavuje ďalšiu úsporu v podobe 30 percent teplej vody. Oplatí sa aj oprava kvapkajúcich kohútikov. "Desať kvapiek vody za minút znamená asi 170 litrov vody za mesiac a viac ako 2000 litrov za rok," zdôrazňujú ochranári.
TASR informovala mediálna koordinátorka Priateľov Zeme - SPZ Eva Bednáriková.