Novela Trestného zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) navrhuje pri trestných činoch proti životnému prostrediu viacero zmien. Zavádza nové skutkové podstaty, prináša spresnenie platných ustanovení a prísnejšie postihy. Reaguje tým aj na následky, ktoré vznikli pri protiprávnej činnosti na životnom prostredí. Tie môžu byť často neodstrániteľné, respektíve ich odstránenie je mimoriadne nákladné. TASR informoval hovorca MS SR Michal Jurči.
Novela zavádza nové protiprávne konanie, ktoré spočíva v neoprávnenej jazde určitých motorových vozidiel a dopravných prostriedkov v chránenom území.
"Na základe žiadostí Štátnej ochrany prírody SR a pracovníkov Slovenskej inšpekcie životného prostredia špecialisti Prezídia Policajného zboru vykonali niekoľko bezpečnostných akcií zameraných na túto protiprávnu činnosť. Potvrdil sa veľký rozsah tejto protiprávnej aktivity a zisťovanie identity páchateľov bolo komplikované," uviedol minister spravodlivosti Štefan Harabin. Nelegálne jazdy v chránených územiach majú stúpajúci trend a predstavujú riziko nielen pre samotné územie, ale ohrozujú zdravie a bezpečnosť osôb, ktoré sa pohybujú v týchto územiach. Nepriaznivým sprievodným faktorom je aj vyrušovanie poľovnej zveri a poškodzovanie biotopov chránených druhov živočíchov a rastlín.
Trestné bude tiež poškodzovanie jaskýň. Jaskyne a ich výplne sa stali v poslednom období objektom útokov, preto v novele trestného zákona MS SR navrhuje postihovať poškodzovanie jaskýň. "K tomuto návrhu nás viedli aj konkrétne prípady vážneho poškodenia niektorých jaskýň na území Slovenskej republiky. Škody, ktoré vznikajú pri ničení a odcudzení výplní jaskýň, sú prakticky nevyčísliteľné a nie je možné ich uviesť do pôvodného stavu," vysvetlil Harabin.
Vyhodnotenie bezpečnostnej situácie v oblasti obchodovania s drevom si vyžiadalo vytvorenie novej skutkovej podstaty, ktorá umožní trestne stíhať osoby, ktoré sa neoprávnene obohacujú na obchode s neoznačeným drevom alebo s drevom, ktorého pôvod bol úmyselne zmenený. Nové ustanovenie sa bude týkať akéhokoľvek dreva bez ohľadu na to, či pochádza z lesných pozemkov alebo z porastov rastúcich mimo lesa.
Prísnejšie postihované bude aj opakované porušovanie právnych predpisov o ochrane životného prostredia. Navrhované širšie rozpätie trestnej sadzby pri niektorých trestných činoch zase umožní súdom ukladanie trestov, ktoré budú primerané pomerne širokému rozpätiu možných následkov.