BRATISLAVA 27. apríla (SITA) – Turecko by podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) nemalo získať plné členstvo v Európskej únii. Reagoval tak na posledné vyhlásenia slovinského prezidenta Danila Türka. Slovinsko v súčasnosti predsedá EÚ. „Treba povedať, že tohto ľavicového prezidenta v druhom kole prezidentských volieb v Slovinsku okrem socialistov podporili aj komunisti a krajná ľavica. Je dlhodobo známe, že európska ľavica nemá problém s nedodržiavaním ľudských práv v Turecku, strká pred nimi hlavu do piesku a usilovne ich zametá ich pod koberec,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Mikolášik. Zároveň pripomenul, že ak by Turci boli v EÚ, ich poslanecký klub v Európskom parlamente by bol podľa počtu poslancov najsilnejší. „Ich prioritou by bolo chrániť príliv tureckých emigrantov, chudoby a hlavne ich všetkých sociálnych výhod čo poskytuje Únia, je jasné, že by v ich agende bola jedine sociálna rétorika,“ zdôraznil europoslanec. Podľa neho by to bola lacná rétorika o sociálnom
štáte, v tomto prípade o zabezpečení 71 miliónov Turkov okamžitými výhodami európskej sociálnej politiky.
Rozumne uvažujúci ekonómovia podľa Mikolášika vedia, že rozpočet EÚ nie je bezodný a že by to mohlo podkopať ekonomickú stability, ekonomický rast Európy a naštartovať nikdy sa nekončiacu inflačnú špirálu. „Pomáhajme im, využime všetky nástroje tzv. Európskej susedskej politiky, tak ako je rozpracovaná v EÚ. Táto krajina s 97% vyznávačov islamu by zaplavila Európu zvnútra so všetkými politickými dôsledkami takéhoto kroku,“ upozornil europoslanec.
Turecko podľa Mikolášika neplní prakticky žiadne kodanské kritérium. Potláča naďalej svoju 12 miliónovú kurdskú menšinu, nevykazuje pokrok pri uznávaní menšín, ich kultúry a jazykov. Kruto potláča náboženské menšiny. „Jediný pravoslávny seminár je roky štátnou mocou zavretý. Rovnoprávnosť mužov a žien je v Turecku prázdnym pojmom, sú známe prípady mučenia žien a prípady neľudského zaobchádzania s nimi. V Turecku zavraždili troch spolupracovníkov katolíckeho vydavateľstva, nie je možné začať budovať kresťanské spoločenstvo, nedostanete povolenie od úradov, nietobože budovu, či povolenie na stavbu kostola či modlitebne,“ vypočítava nedostatky europoslanec. Zároveň pripomenul, že Turecko nedávno vojensky vstúpilo na územie Iraku. „To je ich štýl, veď stále existuje stav, kedy Turecko vtrhlo vojensky na suverénne územie Cypru a doteraz značnú časť členskej krajiny EÚ okupuje. Pokračuje tvrdá islamizácia spoločnosti,“ vyhlásil.
Turecko podľa europoslanca už dosiahlo veľa, je už v NATO, OECD a v Rade Európy. „Aj preto si myslím, že táto ázijská krajina, založená na neeurópskych hodnotách má dostať od EÚ plnú ekonomickú pomoc, živý obchod i politický dialóg. Má získať privilegované partnerstvo, nie však plné členstvo,“ dodal.
Slovinský prezident Danilo Türk v stredu obhajoval snahy Turecka stať sa členom Európskej únie. Ako povedal, žiadnej krajine by sa nemalo brániť stať sa členom únie iba na základe kultúrnych rozdielov. Türk na pôde Európskeho parlamentu povedal, že rokovania s Tureckom, ktoré EÚ pozastavila pre odmietnutie Ankary obchodovať s Cyprom, musia pokračovať. Apeloval na kolegov z Európskej únie, aby "preukázali pragmatizmus pri prijímaní nových krajín", ako však dodal, "každý nový člen musí najprv spĺňať všetky technické kritériá". "Žiadnej krajine nesmieme zamedziť vstup do únie iba z dôvodu politických nezrovnalostí alebo kultúrnych predsudkov," povedal Türk, ktorého krajina predsedá EÚ do 30. júna.