Bratislava 28. apríla (TASR) - Po približne polhodine pojednávania a krátkej prestávke odročil dnes senát Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku hlavné pojednávanie v kauze tunelovania ďalších nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia na 4., 5. až 6. júna. Z ich tunelovania obvinili veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho údajných spoločníkov Dávida B. a Patrika P., ktorí sú obžalovaní zo zosnovania zločineckej teroristickej skupiny a podvodu a jednej z nich aj zo sprenevery.
Dôvodom odročenia je práceneschopnosť jedného z obžalovaných Dávida B., ktorý je chorý v Českej republike. Senát ŠS mu udelil poriadkovú pokutu vo výške 30.000 Sk. Jeho obhajca predložil totižto len uplynulý piatok prefotenú práceneschopnosť z ČR bez čísla diagnózy, bez ospravedlnenia a bez toho že nie je na nej uvedené, kedy je najbližšia lekárska kontrola. Podľa súdu postup obžalovaného a jeho obhajcu nebol dostačujúci na zákonné ospravedlnenie. Obhajca podáva voči tomuto uzneseniu sťažnosť.
Prokurátor zdôraznil na strane jednej že bez jeho účasti nemožno pokračovať v procese. Na strane druhej vyslovil domnienku, či nejde zo strany obžalovaných o ďalšiu sériu pokusov o obštrukcie. Právny zástupca neprítomného obvineného tento názor odmietol a zdôraznil, že obvinení len prednedávnom opustili väzbu. O tom či je jeho klient hospitalizovaný nemá informácie. Poznámky na adresu svojho klienta pokladá za "nemiestne". Jozef M. sa k tomu nevyjadril.
"Som nevinný, nemám s tým nič spoločné ," povedal novinárom krátko pred začatím pojednávania Jozef M. Dodal, že podľa neho "išlo o politickú objednávku". Pojednávania sa zúčastňuje aj Patrik P.
Dopoludnia malo vypovedať päť svedkov, dostavila sa len jedna. ďalší svedkovia boli naplánovaní na popoludnie. V rámci hlavného pojednávania, ktoré bolo naplánované od dnes do stredy 30. apríla, si mal senát ŠS pôvodne vypočuť 21 svedkov. Pôvodne mal v stredu vypovedať minulý rok v januári na 11,5 roka odňatia slobody odsúdený bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni a jeho spoločník Marián Šebeščák, ktorého zase ŠS odsúdil na sedem rokov. Svedčiť mal zase dnes aj bývalý riaditeľ českej TV Nova Vladimír Železný a niektorí zamestnanci nebankového domu. Spomínaného bývalého manažéra Šebeščáka prepustili podmienečne z väzenia v Dubnici nad Váhom 13. decembra minulého roku. Proces sa prirodzene stretne s veľkým záujmom médií.
Vyšetrovací spis v tejto kauze tunelovania má približne 10.400 strán. Pôvodne ŠS odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody.
Po tom, ako prepustili Jozefa M. na slobodu z bratislavského Justičného paláca, následne prepustili na slobodu aj jeho údajných komplicov - Dávida B. odsúdeného v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika P. odsúdeného na desať rokov.
Prepustenie Jozefa M. z bratislavskej väzby sa udialo koncom októbra na základe rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nariadil Najvyššiemu súdu (NŠ) SR prepustiť ho z väzby a vyplatiť mu náhradu trov. Plénum ÚS SR rozhodlo o tom na neverejnom zasadnutí 23. októbra.
NS SR uznesením z konca júna 2007, ktorým sa lehota trvania väzby Jozefa M. predĺžila do 30. novembra 2007, porušil základné ústavné a ľudské práva sťažovateľa. ÚS svojím rozhodnutím zrušil uznesenie NS z 26. júna a NS prikázal, aby menovaného neodkladne prepustil z väzby na slobodu.
Najvyšší súd SR 11. októbra na neverejnom zasadnutí zase zrušil rozsudok ŠS nad Jozefom M. v kauze údajného tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Zrušil teda prvostupňový rozsudok a vec vrátil ŠS, aby ju znova v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol. Uznesenie a spis doručili na ŠS následne v polovici novembra.
Senát ŠS na svojom neverejnom zasadnutí koncom novembra rozhodoval o námietke zaujatosti, ktorú podal podnikateľ Jozef M. na všetkých členov senátu. Senát dospel k názoru, že nie je zaujatý a nevylúčil sa.
Pezinský ŠS nemohol žiadosť o predĺženie väzby spomínaných dvoch údajných komplicov Jozefa M. - podnikateľov Dávida B. a Patrika P. podať vtedy práve pre spomínanú námietku zaujatosti, ktorú voči senátu vzniesol veľkopodnikateľ Jozef M. Predtým, ako by mohol senát požiadať o predĺženie väzby, musel by rozhodnúť o spomínanej námietke zaujatosti. Aj v prípade, že by ju neuznal, obžalovaní by mohli podať sťažnosť, ktorú by musela posúdiť vyššia inštancia, teda NS SR. ŠS nemohol konať, keďže sa spis nachádzal na NS. Dávid B. a Patrik P. sa tak dostali na slobodu 30. novembra.