AKTUALIZOVANÉ 17:30

Petranský: Zrušenie ÚPN je krok späť

Šéf Ústavu pamäti národa odmieta, že by si ústav nevykonával svoje úlohy. Chce sa stretnúť s Ficom. Pre Fica ÚPN nie je priorita.

Šéf ÚPN na začiatku tlačovej konferencie.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Šéf Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivan Petranský dnes odmietol snahu časti vládnej koalície zrušiť túto inštitúciu. O jej budúcnosti chce hovoriť s premiérom Robertom Ficom. Zlikvidovanie ústavu, ktorý sa zaoberá zločinmi komunistického a fašistického režimu, by podľa neho bolo krokom späť pri vyrovnávaní sa s obdobím totality.

Zrušenie ústavu, ktorý okrem iného záujemcom sprístupňuje zväzky spolupracovníkov bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), navrhla v piatok v parlamente vládna SNS. Krátko predtým sa na verejnosť dostali materiály o údajnej kriminálnej minulosti jej šéfa Jána Slotu. Myšlienku zrušiť ÚPN podporila aj ĽS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, politici najväčšej vládnej strany Smer zastávali rôzne názory.

"Špekulovať o tom, aké sú skutočné príčiny predloženia návrhu, nebudem. Ústav však svojou činnosťou pre mnohých predstavuje riziko v oblasti osobného uplatnenia, pokiaľ akýmkoľvek spôsobom kolaborovali s komunistickým režimom," vyhlásil dnes na tlačovej konferencii Petranský. Pripomínal, že úrad sprístupnil záujemcom množstvo dokumentov ŠtB a v poslednom období pripravil aj viacero filmov a publikácií o období komunizmu.

Nie je zatiaľ jasné, kedy by sa šéf správnej rady ústavu mohol s premiérom stretnúť. Petranský pripustil, že termín sa mu zatiaľ nepodarilo dohodnúť.

Petranského paradoxne parlament zvolil do čela ÚPN ako nominanta SNS. Šéf ÚPN však už viackrát tvrdil, že s touto stranou nemal pred svojím vymenovaním nič spoločné.

Fico: Je to nezaujímavá téma

Premiér Fico dnes zopakoval, že ÚPN pre neho nie je podstatnou témou. "Pre nás je dnes dôležitejšie zabezpečiť ľuďom dobrú perspektívu na Slovensku, ako sa zaoberať nedôveryhodnými eštebáckymi spismi," povedal novinárom. "Z hľadiska našich priorít je to veľmi hlboko," dodal.

Petranský: Mečiar mi asi pred dvoma týždňami oznámil, že zruší ÚPN

Úmysel zrušiť Ústav pamäti národa (ÚPN) oznámil predsedovi správnej rady ÚPN Ivanovi Petranskému zhruba pred dvoma týždňami predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Petranský to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii.

"Pán Mečiar so mnou zhruba pred dvoma týždňami komunikoval. Požiadal ma, aby som ho navštívil v centrále ĽS-HZDS. Ako tému stretnutia uviedol rozpustenie štruktúr ÚPN. Vzhľadom na tému a navrhované miesto stretnutia som odmietol. Následne mi pán Mečiar telefonicky oznámil, že zruší zákonom ÚPN," informoval Petranský.

Čaplovič: Je to rezignácia na historickú pamäť

Podpredseda vlády a strany Smer-SD Dušan Čaplovič uviedol, že návrh SNS je rezignáciou na historickú pamäť. Vicepremiér uviedol pre agentúru SITA, že návrh podrobne nepozná, nevidí však v ňom zmysel, ak nie je jasné - ako a kam sa presunú archívne a dokumentačné činnosti ÚPN. Činnosť Ústavu pamäti národa považuje za kvalitnú. Zároveň však tvrdí, že treba zabezpečiť ochranu jeho archívu, aby nehrozil únik materiálov, aký sa už stal v minulosti. Vhodnou inštitúciou, ktorá by zaistila bezpečnosť dokumentov ÚPN je podľa Čaploviča napríklad Slovenský národný archív. Otázkou je, prečo takýto návrh prichádza práve teraz, dodal.

Hrušovský: ÚPN chcú zrušiť z osobných dôvodov jedného z predkladateľov

Ústav pamäti národa (ÚPN) chcú poslanci Slovenskej národnej strany (SNS) zrušiť kvôli osobným dôvodom jedného z predkladateľov. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda KDH Pavol Hrušovský s dodatkom, že jeho strana urobí všetko pre to, aby ústav zrušený nebol.

"Chcem vyzvať pána premiéra SR, ale aj predkladateľov, aby upustili od svojho konania a ÚPN zachovali," dodal predseda KDH. Podľa Hrušovského je strana ochotná diskutovať o činnosti ústavu a prípadnej novele zákona, zrušenie ústavu však považujú za útok voči samotnej demokracii.

Hrušovský tiež upozornil, že v prípade sťahovania archívov ústavu hrozí strata historických dokumentov. "ÚPN je apolitickou inštitúciou, do ktorej politici nikdy nezasahovali. Nepovažujem za správne nahrádzať ho inou inštitúciou," uzavrel Hrušovský.

Ak vládna koalícia predsa len ÚPN zruší, KDH sa ho podľa slov svojho predsedu v budúcnosti pokúsi založiť znova.

Ak zrušia ÚPN, Palko a Mikloško navrhnú odvolať Belousovovú

Ak by došlo k zrušeniu Ústavu pamäti národa (ÚPN), poslanci NR SR Vladimír Palko a František Mikloško podajú návrh na odvolanie Anny Belousovovej z funkcie podpredsedníčky parlamentu a predložia ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií.

Návrh na zrušenie ÚPN, ktorý podala SNS a podporuje ĽS-HZDS, je podľa Palka a Mikloška súčasťou vulgárnej politiky týchto strán. "Je to útok proti kultúre pamäti, ktorú si každý kultúrny národ pestuje. Zrušenie ÚPN nám vnucuje jeden človek, ktorý by sa radšej mal vyjadriť k vykrádaniu áut a obchodov v minulosti a druhý človek, ktorý už roky nevie vysvetliť, ako došiel k sídlu v Trenčianskych Tepliciach za desiatky miliónov korún," uvádza sa vo vyhlásení nezávislých poslancov, ktoré dnes poskytli agentúre SITA.

Proti politike týchto ľudí treba podľa Palka a Mikloška podnikať aktívne kroky. "Strana s tak primitívnou politikou, ako je SNS, by nemala mať zastúpenie vo vedení parlamentu. Preto ak návrh na zrušenie ÚPN bude schválený v prvom čítaní, Konzervatívni demokrati Slovenska navrhnú opozičným stranám, aby dali spolu návrh na odvolanie Anny Belousovovej z funkcie podpredsedníčky parlamentu. Anna Belousovová je okrem iného spoluzodpovedná za to, že v NR SR stále nie je inštalovaná busta Andreja Hlinku, hoci to už celé mesiace ukladá zákon," zdôraznili poslanci.

Rovnako považujú za potrebné pripomenúť Vladimírovi Mečiarovi úbohý spôsob vládnutia v čase, keď bol predsedom vlády. "Preto ak bude návrh na zrušenie ÚPN schválený v prvom čítaní, KDS navrhne ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií. Mečiar amnestoval v r. 1998 svojím osobným rozhodnutím únoscov syna bývalého prezidenta SR Michala Kováča. Slušní ľudia sa v zápase o svoju krajinu nemajú nikdy vzdávať," píšu poslanci.

Snaha zrušiť ÚPN rozvírila otázku dôveryhodnosti zväzkov ŠtB

Snaha časti vládnej koalície zrušiť Ústav pamäti národa, ktorý skúma obdobie fašistickej a komunistickej neslobody v rokoch 1939 až 1989, znovu na Slovensku rozvírila otázku dôveryhodnosti zväzkov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Ústav pamäti národa (ÚPN) ich pravosť obhajuje, viacerí politici však majú opačný názor. Hodnovernosť záznamov v minulosti často spochybňovali ľudia, ktorých ŠtB evidovala ako svojich agentov.

Kritici zväčša argumentovali, že komunistická ŠtB bola zločinecká organizácia, ktorá porušovala aj vlastné pravidlá, a že jej záznamy sú falšované, manipulovalo sa s nimi a niektoré sa dokonca stratili.

Podľa ÚPN, ktorý spravuje archívy tajnej polície, sú však zväzky dôveryhodné. Riaditeľ sekcie dokumentácie ÚPN Ľubomír Morbacher poznamenal, že vo vnútri ŠtB existovali kontrolné mechanizmy podobne ako v iných tajných službách. "Medzi jednotlivými zväzkami sú súvislosti. (...) Informácie sú uložené na viacerých miestach," povedal ČTK.

Medzi ľuďmi, ktorých mená figurujú v záznamoch ŠtB ako agenti, sú okrem bývalých a súčasných politikov aj kňazi, športovci, advokáti či umelci. Mnohí z nich však popreli, že by donášali, a tvrdili, že nepodpísali žiadnu spoluprácu. Nanajvýš iba priznali, že sa s príslušníkmi ŠtB vynútene stretli. Zhruba tridsiatka ľudí sa dokonca obrátila na súd, aby dokázali, že boli evidovaní ako spolupracovníci neoprávnene. Niektorých zastupuje ako advokát bývalý premiér a disident Ján Čarnogurský, podľa ktorého súdy už v dvoch prípadoch rozhodli v prvom stupni v prospech jeho klientov. Rozsudky však zatiaľ nie sú právoplatné.

Morbacher pripustil, že smernice ŠtB umožňovali, aby niekedy zaevidovala osobu aj bez podpísania spolupráce. Vtedy to však podľa neho bolo vo zväzku aj zaznamenané. "Ten, kto je v registri zväzkov v kategórii agent, musel vedieť, že ho kontaktovali príslušníci ŠtB a že od neho žiadajú spoluprácu. Ostatné závisí od konkrétneho obsahu zväzku," dodal.

Vlani na jeseň spôsobili rozruch tiež informácie, ktoré zverejnil samotný ústav, že v ŠtB sa v období po nežnej revolúcii sfalšovali tri desiatky dokumentov kontrarozviedky v prospech agentov. Z ľudí, ktorí boli vedení ako agenti, sa tak na papieri stali osoby sledované. Zástupcovia ÚPN vtedy tvrdili, že s opačným prípadom sa nestretli.

Objavili sa však názory, že ŠtB evidovala falošných spolupracovníkov počas bývalého režimu. Čarnogurský upozorňoval na údajnú výpoveď jedného z bývalých príslušníkov bezpečnosti, že tajná polícia mala plán, koľko ľudí majú ročne získať. "Zväzky ŠtB nie sú tak spoľahlivé, že kto je tam zapísaný, tak automaticky musel byť agentom, vedomým agentom," domnieva sa. Morbacher však takéto účelové "verbovanie" agentov vylúčil. Tvrdil, že ŠtB si osobu preverovala, kým ju zaevidovala ako spolupracovníka. "Predpokladom registrácie zväzku spolupracovníka ŠtB bola takzvaná lustrácia, ktorou sa zisťovalo, či spolupracovníka neviaže už iná súčasť ŠtB. (...) K spolupráci dochádzalo až po zložitom administratívnom mechanizme, kde s viazaním spolupracovníka muselo súhlasiť viac nadriadených osôb," dodal.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 659
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 12 417
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 830
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 034
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 115
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 561
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 899
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 790
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 724
 10. Inteligencia vo všetkom 1 635

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Kedy spoznáme víťaza francúzskych prezidentských volieb?

Návod k sledovaniu francúzskych volieb.

KOMENTÁRE

Francúzi vo voľbách nerozhodujú len o sebe

Tí, ktorí si už Európu vybrali, si teraz hryzú nechty.

Neprehliadnite tiež

Na Najvyššom súde zriaďujú informačné centrum pre verejnosť

Centrum bude poskytovať informácie o stave súdneho konania vedeného na Najvyššom súde SR jeho účastníkom.

Obvinený v kauze podvodu s Nórskymi fondmi zomrel

Bývalý funkcionár futbalového klubu SFM Senec Miroslav Moravský na podvody najskôr upozorňoval. Napokon ho obvinili a mal ísť pred súd.

Drucker: Ficov telefonát šéfovi VšZP sa mi nepáčil

Minister svoj rok v zdravotníctve hodnotí pozitívne.

Nitriansky biskup organizuje seminár o Tisovi, prednášať bude aj kotlebovec

Renomovaných historikov, ktorí o Tisovi publikovali štúdie, na seminár nepozvali.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop