BRATISLAVA. Slovensko podľa šéfa zahraničného parlamentného výboru Borisa Zalu (Smer-SD) nedokáže v Líbyi presadzovať svoje obchodné záujmy bez vzájomných návštev najvyšších predstaviteľov. Reagoval tak na kritiku svojej sedemdňovej návštevy severoafrickej krajiny.
"Bez osobného angažmá to nie je možné," povedal dnes o zahraničných návštevách pred novinármi Zala. Zvlášť v krajine s odlišnými kultúrnymi a spoločenskými tradíciami, ako je Líbya, je podľa neho potrebné o niektorých otázkach rokovať opakovane. Odmietol tak úvahy o tom, že by v Líbyi strávil týždeň neúčelne. Naznačil, že aj cena letenky, asi 30.000 korún , je pri zahraničných cestách zanedbateľná, pričom pobyt hradila slovenskej delegácii hosťujúca strana. Tvrdil, že z Líbye navyše plánoval odcestovať do Palestíny.
Zala vraj vysvetľoval európsky pohľad na ľudské práva
Zala tvrdí, že počas služobnej cesty v Líbyi dohodol viacero vecí a s najvyššími predstaviteľmi hovoril aj o ľudských právach. Na dnešnej tlačovej besede povedal, že Líbyjčanom vysvetľoval európsky pohľad na dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd. "Ja som nehovoril o výhradách. Vy stále máte predstavu, že človek príde ako archanjel Gabriel a ide vyháňať hriešnika z raja. Ja som vysvetlil ako veci vyzerajú v Európe," odpovedal na otázku agentúry SITA Zala. Podľa neho samotná Líbya sa považuje za demokratickú krajinu. "Predstava o nich samých z politického pohľadu je taká, že sú demokraticky usporiadaným štátom," dodal Zala.
Líbya chce podpísať s Európskou úniou rámcovú dohodu, od Zalu žiadali slovenskú podporu. Zala Líbyu upozornil, že EÚ podpíše dohodu vtedy, ak krajina urobí potrebné kroky v dodržiavaní ľudských práv. "Ja som neprišiel poučovať, ani nikoho presviedčať, aby to urobil nejako inak, na to sú Líbyjci a líbyjskí občania, aby si riešili svoju situáciu, nie Boris Zala zo Slovenska, ani nikto iný odniekadiaľ, pretože to väčšinou vytvára presne opačný efekt. Takže ja som sa pokúšal osvietenským spôsobom vysvetliť európsku pozíciu v otázke ľudských práv," poznamenal. Zala, ktorý pôsobí aj v Rade Európy, sa domnieva, že Líbya je jeden z najlepších spomedzi arabských režimov.
V Líbyi bol aj tajomník ministerstva financií
Návštevu Líbye obhajoval aj štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý sa na nej taktiež zúčastnil. Líbya sa podľa neho vďaka výrazným náleziskám ropy dynamicky rozvíja a stala sa lákadlom pre investorov z Francúzska či Nemecka. Slovensko by mohlo v hospodárskej spoluprácu nadviazať na spoločné aktivity obidvoch krajín z čias Československa, povedal. V krátkom čase by mali byť uzavreté dohody, ktoré bránia dvojitému zdaneniu a zabezpečia vzájomnú ochranu investícií, dodal.
Líbya pútala na Slovensku širšiu pozornosť najmä vlani počas návštevy premiéra Roberta Fica. Ten vycestoval na stretnutie s autoritárskym líbyjským vodcom Muamarom Kaddáfím napriek tomu, že africká krajina v minulosti čelila kritike za podporu medzinárodných teroristických organizácií. V máji alebo júni by mal podľa Zalu pricestovať na Slovensko líbyjský premiér Bagdádí Alí Mahmúdí.
Naopak, zatiaľ na Slovensko zrejme nepricestujú deti, ktorých podľa skorších vyjadrení líbyjskej strany v minulosti úmyselne nakazili HIV zahraniční zdravotníci. Líbyjskí odborníci podľa Zalu zisťujú, či je vhodné, aby vycestovali z domovskej krajiny. Veľká časť detí medzičasom dospela a čelí aj sociálnym problémom, dodal poslanec.
V minulosti čelil kritike za návštevy zahraničia napríklad minister životného prostredia Jaroslav Izák za pracovné návštevy Keni či Panamy.