mája. V katolíckej cirkvi je to prikázaný sviatok a tiež Deň katolíckych škôl.
Veriaci v tento deň počas bohoslužieb spomínajú na udalosť, keď sa Ježiš Kristus na štyridsiaty deň po svojom zmŕtvychvstaní posledný raz stretol so svojimi učeníkmi ako ľudská bytosť a pred ich očami vstúpil do neba. Vyviedol apoštolov na Olivovú horu a ako ich žehnal, vzdialil sa od nich a vznášal sa do nebies. Súčasne im prisľúbil zoslanie Ducha Svätého. Svedectvo o tejto udalosti, ktorá sa hlboko zapísala do pamäti prvých učeníkov, možno nájsť v evanjeliách a v knihe Skutky apoštolov.
V piatok po sviatku Nanebovstúpenia Pána sa v katolíckej cirkvi začína novéna k Duchu Svätému - deväťdňové obdobie modlitieb pred Svätodušnými sviatkami známymi aj pod názvom Turíce, ktoré tento rok pripadajú na 11. a 12. mája.
V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) sa slávnosťou Vstúpenia Krista Pána na nebo 40 dní po Veľkej noci začína Svätodušný kruh cirkevného roka. Aj evanjelickí veriaci si v tento sviatok pripomínajú zavŕšenie diela Ježiša Krista na zemi a jeho návrat k nebeskému otcovi. Po slávnosti Vstúpenia Krista Pána na nebo nasleduje v ECAV Nedeľa po vstúpení, ktorá je aj Nedeľou Biblie (4. mája) a po nej slávnosti svätodušné (11. a 12. mája).
I keď vstúpením na nebo sa skončilo pozemské účinkovanie Ježiša, jeho odchod neznamenal koniec spojenia s učeníkmi, ale začiatok duchovného spojenia s nimi. Učeníkov čakala neľahká úloha - zvestovať evanjelium po celom svete.
Svätodušný kruh a zároveň slávnostnú časť cirkevného roka evanjelikov uzavrie sviatok Svätej Trojice (Sancta Trinitas) - 18. mája.