BRATISLAVA 29. apríla (SITA) - Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka by mala získať lineárny urýchľovač častíc z Ruska. Chcú ho využívať na vedecko-výskumné účely, doplnkovo by mal mať aj komerčné využitie. Časť už aj nainštalovali, chýba im len samotné zariadenie.
Teraz už len čakajú, kým vláda vyrieši financovanie projektu, povedal Juraj Slabeycius z Katedry mechatronických systémov. Ide o "maličké zariadenie", stojaci valec s výškou do troch metrov a váhou asi 700 kilogramov. Jeho výkon je menší ako výkon obyčajného vysávača, len 1 kW oproti 1,2 kW, no príkon je až 27 kW, opísal urýchľovač Slabeycius. Trenčianska univerzita ho má tiež vyskúšať, a to skôr, ako ho pustia do priemyselnej výroby.
Univerzitné vedecko-výskumné pracovisko s lineárnym urýchľovačom však najskôr treba vyňať z projektu budovania Cyklotrónového centra (CC) SR, pod ktorý ešte stále patrí, a previesť ho z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR pod Ministerstvo školstva SR. Píše sa to v materiáli na pripomienkové konanie na stránke www.vlada.gov.sk. Podľa odbornej verejnosti je totiž lineárny urýchľovač nevhodný pre metrologické účely, na ktoré bol pôvodne určený. Trenčianske pracovisko by sa tak malo stať jedným zo siete pracovísk CC SR. Rovnako by sa mali preinvestovať peniaze, ktoré sa doteraz do projektu vložili, ide o 52,9 milióna zo 118,8 milióna korún.
Časticový urýchľovač je zariadenie, ktoré pomocou elektrického poľa udeľuje elektricky nabitým časticiam vysokú rýchlosť. Píše sa to na stránke www.wikipedia.sk. Existujú dva základné typy urýchľovačov: lineárny a kruhový. Po urýchlení je časticiam postavený do cesty terčík, pri náraze doňho sa prichádzajúce častice rozptýlia a ak majú dostatočne veľkú energiu vznikajú pritom ďalšie častice. Na zaznamenanie toho, čo sa deje pri zrážke častíc s detektorom, slúžia časticové detektory.
Časticové urýchľovače a detektory sa používajú na skúmanie zloženia hmoty - atómov, elementárnych častíc či kvarkov. Použitá metóda sa dá zjednodušene prirovnať k skúmaniu zloženia a fungovania auta analýzou úlomkov vznikajúcich pri jeho čelnom náraze do betónového múru. Pri tomto prirovnaní platí podobná závislosť ako pri urýchľovačoch: čím väčšia rýchlosť sa autu dodá, na tým menšie časti sa rozbije. Vo svete sa už táto technológia používa desať až pätnásť rokov, povedal Slabeycius. Rýchle elektróny trhajú väzby, vznikajú voľné radikály, ktoré sa pospájajú inak. Používa sa napríklad na vulkanizovanie surovej gumy bez pary, vysokej teploty a tlaku, či pri osvetľovaní polyetylénu, ktorý tak získa vysokú teplotnú odolnosť podobnú teflónu, len je 20-krát lacnejší, a sterilizáciu zdravotníckych pomôcok, dodal. Aj keď však ide o ionizačné lúče, nehrozí riziko rádioaktivity, ubezpečil
V lineárnom urýchľovači sa urýchľované častice pohybujú po priamke v trubici, na ktorej konci je terčík, píše sa na wikipedia.sk. Jeho nevýhodou je to, že zatiaľ čo v kruhovom urýchľovači môžu byť častice urýchľované počas mnohých obehov, v lineárnom urýchľovači je k dispozícii iba jeden prelet častice trubicou. Naopak, jeho výhodou je, že častice nie je potrebné udržiavať na kruhovej dráhe.