Bratislava 29. apríla (ČTK) -
Za rok dokáže inšpekcia preveriť asi tri stovky základných a stredných škôl, povedal ČTK riaditeľ kancelárie hlavnej školskej inšpektorky Jozef Javorek. Na Slovensku je ich pritom asi desaťnásobne viac. Inšpekcia by mala dohliadať, aby v školách nešírili svoje myšlienky napríklad sekty.
Školy by mali programy dokončiť do septembra
Školy by mali svoje programy podľa skorších informácií dokončiť najneskôr v prvých týždňoch nasledujúceho školského roka. Tvoriť a schvaľovať by ich okrem samotných škôl mali aj rodičia. Inšpekcia overí, či školské učivo nie je v rozpore s informáciami štátneho vzdelávacieho programu. Ten zhrnul učivo povinné pre všetky školy a ministerstvo jeho predbežný návrh zverejnilo minulý týždeň.
"Prvý polrok necháme školy ešte pracovať bez toho, aby sme vykonávali komplexné inšpekcie. Až so spustením komplexných inšpekcií začneme kontrolovať aj školské programy," opísal postup inšpektorov Javorek. Zároveň dúfa, že pre školy nebude inšpekcia strašiakom. V minulosti čelili inšpektori kritike, že príliš trvajú na plnení formálnych pokynov a neprihliadajú na to, ako učiteľ reálne dokáže vedomosti odovzdať žiakom. "Pri posudzovaní školských programov budeme postupovať citlivo a snažiť sa školy usmerniť," dodal Javorek.
Obsah učiva by mali kontrolovať hlavne rodičia
Obsah učiva by podľa ministra školstva Jána Mikolaja mali kontrolovať najmä rodičia. "Presúvame kompetencie, ale aj zodpovednosť," povedal o nepovinnom učive. Ak by školy nevenovali príprave programov dostatočnú pozornosť, škodili by sebe a najmä svojim žiakom, poznamenal.
Školský program by mal okrem formalít, ako je adresa školy či stupeň vzdelania, ktorý ponúka, obsiahnuť aj osnovy a učebné plány. Mal by určiť presné témy a oblasti, ktoré učitelia so žiakmi plánujú prebrať a koľko učebných hodín na to bude potrebné. "Mal by mať približne štruktúru štátneho vzdelávacieho programu," povedala hovorkyňa ministerstva Dana Španková.
Školy sa sťažujú na nedostatok času
Školy sa však tvorby svojich programov obávajú. V minulosti sa sťažovali na krátky čas niekoľkých mesiacov, ktorý majú k dispozícii, a na nedostatočnú pripravenosť učiteľov. Podľa gymnázia v Žiari nad Hronom, ktoré má už s prípravou školského programu skúsenosti, boli práce na vlastnom programe veľmi náročné a trvali približne dva roky.
Minister Mikolaj je presvedčený, že šikovní učitelia dokážu školské programy napísať. Očakáva sa od nich, že ponúknu informácie potrebné pre praktický život a prispejú k reforme vzdelávania. Tú by mal spustiť nový školský zákon. Poslanci ho v parlamente posunuli do druhého čítania.
Školské vzdelávacie programy vyvolali diskusiu v nedávnej minulosti aj v Česku. Pri spúšťaní reformy vzdelávania mali školy na ich prípravu dva roky.
grm boa