Trenčín 29. apríla (TASR) - Mesto Trenčín sa nebráni myšlienke znovuobnovenia záchytnej stanice, ktorá by mala byť v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Práve krajské mestá majú podľa trenčianskeho primátora Branislava Cellera asi najväčší problém s občanmi, ktorí narušujú verejný poriadok. "Sme si však samozrejme vedomí toho, že to bude mať vplyv na financie mesta," povedal Celler.
Myšlienku obnovenia záchytnej stanice víta najmä Mestská polícia. Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne tvrdí, že sa uskutočnia rokovania a s kompetentnými sa určite dohodnú. Všetky ďalšie kroky v tomto smere sú však závislé od rozhodnutia vlády. Návrh by sa mal do parlamentu dostať v máji tohto roku.
Po zrušení záchytných staníc v júni 1999 nebolo v Trenčíne žiadne iné zariadenie, ktoré by nejakým spôsobom riešilo situácie, vznikajúce v súvislosti s podnapitými občanmi. Téme sa podľa trenčianskeho primátora v minulosti venovalo aj združenie krajských miest K8, ktoré si myšlienku obnoviť záchytné stanice osvojilo. Otázka ich financovania však zatiaľ nie je doriešená.
"Pokiaľ zákon povie, že budú v kompetencii miest, tak budú musieť mestá zabezpečiť aj financovanie. Zo skúsenosti však vieme, že v minulosti bolo len 30 percent z celkového počtu klientov zároveň aj obyvateľmi mesta Trenčín. Zvyšných 70 percent bolo z okolitých obcí a miest," uviedol Celler. Dodal, že by stálo za uváženie, či by priamo v zákone nemala byť povinnosť, aby aj obce a mestá, ktorých občania by boli umiestnení v záchytnej stanici, mali povinnosť finančne prispievať zriaďovateľovi takejto stanice," povedal Celler.
Negatívne skúsenosti s financovaním má Trenčín z minulosti. "Dodnes vlastne vymáhame peniaze od klientov, ktorí nezaplatili. Dlh z minulosti v súčasnosti predstavuje 600.000 Sk (18.594 eur)," uviedol primátor.
Systém fungovania záchytiek by malo mesto podľa Cellera riešiť prioritne v súčinnosti s mestskou políciou. Nevyhnutná je ale aj dohoda s nemocnicou. Ľuďom v záchytných staniciach často netreba zabezpečiť len jednu noc, ale aj dlhodobejšiu zdravotnú starostlivosť. Celler taktiež nevylúčil, že ak by záchytku obnovili, opäť by bola vo svojom pôvodnom sídle, teda v areáli trenčianskej nemocnice. "Musíme len očakávať ústretový krok nemocnice. Rokovania však zatiaľ neprebehli," uviedol.
Náčelník Mestskej polície František Országh vidí možnosť obnovenia záchytky ako veľmi pozitívnu správu. Podľa jeho slov sa polícia veľakrát stretla s problémom, čo s osobami, ktoré jej príslušníci našli v noci v podnapitom stave niekde v uliciach mesta. "Problémy nastávali najmä v zimnom období," zdôraznil. Dodal, že po odvedení takéhoto človeka na záchytku má polícia istotu, že bude pod lekárskym dohľadom a nemôže sa mu počas silnej opitosti nič stať.
Problematiku možného obnovenia záchytných staníc intenzívne sleduje aj riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne Martin Chren. Zo skúsenosti z minulosti si je však vedomý toho, že situácie, ktoré vznikali v týchto staniciach, boli problematické a ani teraz neočakáva, že by boli jednoduché. "Naše zdravotnícke zariadenie je pripravené na rokovanie s kompetentnými. Určite sa dohodneme," zdôraznil Chren. Ako negatívum vidí aj to, že záchytka bola vždy stratovým zariadením. "Problémy sú tiež s agresívnymi pacientmi, ktorí ničia majetok a ohrozujú personál," vysvetlil Chren.
V časoch, keď záchytka v Trenčíne fungovala, stál pobyt pacienta počas jednej noci v jej priestoroch niekoľko stoviek korún. Ak budú záchytky obnovené, táto suma sa vyšplhá niekoľkonásobok.