Bratislava. Poslanci Národnej rady SR za SMK nebudú o ústavnom zákone o preukazovaní pôvodu majetku hlasovať jednotne. Myslí si to predseda poslaneckého klubu strany Gyula Bárdos. "Som presvedčený, že nie všetci budú hlasovať za," uviedol dnes pre TASR Bárdos, ktorý je zástancom opätovného prijatia zákona. Ako dodal, svojich kolegov v klube bude presviedčať, aby hlasovali rovnako ako on. Nazdáva sa, že sa zopakuje situácia z roku 2005 a väčšina poslancov SMK sa vysloví za prijatie uvedenej právnej normy.
Podporu zákonu o preukazovaní pôvodu majetku už verbálne vyjadril aj predseda vlády Robert Fico. Súčasný premiér v roku 2005 ako opozičný poslanec získal podporu 114 zákonodarcov pre obdobný zákon (nie však ústavný), ktorého účinnosť pozastavil Ústavný súd (ÚS) a dosiaľ o ňom nerozhodol. Nezávislí poslanci Vladimír Palko a Pavol Minárik sa chcú posudzovaniu na Ústavnom súde vyhnúť prijatím ústavného zákona.
ĽS-HZDS podľa podpredsedu Milana Urbániho prijatie predloženého zákona nepodporuje. Myslí si, že treba počkať na verdikt ÚS a rešpektovať jeho výhrady. Urbáni zdôraznil, že ĽS-HZDS je za preukazovanie pôvodu majetku, prijatie predloženého zákona by však spôsobilo, že Slovensko by sa stalo dedinou, kde by sa ľudia navzájom udávali. "Podporíme taký zákon, ktorý nebude retroaktívny a bude namierený do budúcnosti," zhrnul.
SNS je jedinou parlamentnou stranou, ktorá sa k zákonu doteraz nevyjadrila. "Ešte sme o tom nerokovali," vysvetlil predseda poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj.
SDKÚ v prvom čítaní podporí zákon o preukazovaní pôvodu majetku
Bratislava 29. apríla (TASR) - Návrh ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku získa v prvom čítani podporu SDKÚ-DS. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Mikuláš Dzurinda.
Návrh zákona, ktorý tentoraz predložili nezávislí poslanci, tak má s hlasmi SDKÚ-DS, KDH a Smeru-SD šancu získať potrebných 90 hlasov na postup do druhého čítania.
"Dnes sme mali poslanecký klub, výsledok je jasný. My sme za a nemusel som na žiadneho svojho poslanca vôbec tlačiť," reagoval Dzurinda na vyjadrenie predsedu vlády a strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý prisľúbil, že bude v poslaneckom klube "tlačiť" na straníckych kolegov, aby zákon podporili.
"Nemôžem vylúčiť, že sa ho budeme snažiť dopracovať, ale teraz sme postavení pred zásadné politické rozhodnutie," komentoval Dzurinda postoj svojej strany. Na prípravu prípadných pozmeňujúcich návrhov je podľa neho dosť času v druhom čítaní a SDKÚ-DS v tejto chvíli túto otázku ešte nerieši.
Podporu zákonu okrem Smeru-SD a SDKÚ vyjadrili predstavitelia KDH. Spoločne s nezávislými poslancami by tak teoreticky za právnu normu mohlo hlasovať 93 poslancov. Na prijatie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov.