SME

Mečiar: Petranský nie je génius

Mečiar tvrdí, že si šéf ÚPN neuvedomuje, kto ho do kresla posadil. Podľa Bugára by bolo zrušenie ÚPN obrovským omylom.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar dnes prezentoval svoj pohľad na neuskutočnené stretnutie s predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivanom Petranským.

„Pán Petranský dostal návrh na stretnutie. Som poslanec Národnej rady SR, predseda strany, ktorá mu dávala dôveru,“ povedal Mečiar s tým, že Petranský si mal vybrať miesto. Po tom, ako Mečiarovi zavolala sekretárka šéfa ÚPN, že je ochotný ho prijať v úrade len ako člena výboru NR SR pre ľudské práva, mu predseda hnutia zavolal.

SkryťVypnúť reklamu

„Povedal som mu, že nie je žiaden génius a v tej funkcii sedí preto, že sa na tom dohodli Fico, Mečiar a Slota.“ Zároveň podľa vlastných slov dodal, „miláčik som rád, že sa nechcete so mnou rozprávať, lebo s hlúpymi ľuďmi aj ja strašne nerád rozprávam“.

Predseda ĽS-HZDS ďalej poznamenal, že šéfa ÚPN pozval do poslaneckej kancelárie, ktorá má sídlo aj na Tomašikovej ulici (sídlo strany - pozn. SITA). Petranský ako verejnoprávny orgán je podľa Mečiara povinný poskytnúť mu všetky údaje, o ktoré požiada. „Ak to odmieta, neplní základnú funkciu zo zákona a nemám sa o čom baviť,“ poznamenal.

Petranský v pondelok informoval, že s ním zhruba pred dvoma týždňami komunikoval predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. "Požiadal ma, aby som ho navštívil v centrále HZDS a ako tému stretnutia uviedol rozpustenie štruktúr ÚPN," dodal Petranský s tým, že stretnutie vzhľadom na tému ako i navrhované miesto stretnutia odmietol. "Následne mi pán Mečiar telefonicky oznámil, že zruší zákonom ÚPN."

SkryťVypnúť reklamu

Bugár: Zrušenie ÚPN by bolo obrovským omylom

Zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN) by bolo podľa poslanca Národnej rady SR Bélu Bugára (SMK) obrovským omylom. Podľa neho by všetci mali vedieť, čo sa dialo na Slovensku za čias komunistického režimu.

"Práve cez ÚPN, keď si minimálne zoberiem len to, že v novinách sa píše o konkrétnych prípadoch, ľudia začnú rozmýšľať a zisťujú, že bolo jedno obdobie, keď stačilo mať iný názor a už ten dotyčný mohol byť sledovaný. Poprípade aj nútený na zmenu svojho stanoviska. Takže si myslím, že nikto nesmie pripustiť, aby ÚPN zrušili," uviedol Bugár. Zdôraznil, že SMK bude jednoznačne proti zrušeniu ÚPN.

Podľa Bugára sú zverejnené materiály ÚPN pre niektorých ľudí nepríjemné. "Zrazu sa dostávajú von informácie, ktoré im robia problémy. Možnože za tieto konkrétne činy sa aj hanbia, ale zodpovedať za to nechcú," uzavrel poslanec SMK.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN) navrhujú poslanci parlamentu za SNS Ján Slota, Rudolf Pučík, Rafael Rafaj a Ján Slabý. Návrh bol predložený do parlamentu v piatok 25. apríla. Podľa návrhu by mal ÚPN byť zrušený koncom roka. V jeho dôvodovej správe sa uvádza, že ÚPN si dlhodobo neplní úlohy dané zákonom. Predseda správnej rady ÚPN Ivan Petranský s takýmto konštatovaním vyjadril zásadný nesúhlas.

Paška: Návrh na zrušenie ÚPN nie je šťastné riešenie

Predseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška s „vysokou pravdepodobnosťou“ nebude hlasovať za návrh na zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN). „Myslím si, že samotný návrh na zrušenie je krok predčasný a prišiel bez širšej politickej dohody,“ povedal dnes Paška s tým, že to nie je šťastné riešenie. Osobne si myslí, že celá problematika si vyžadovala širšiu diskusiu a riešenia, napríklad "pokiaľ hovoríme o ochrane informácií, či osobnosti." O ďalšom osude ÚPN sa bude hovoriť na koaličnej rade pravdepodobne na budúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Proti rušeniu ÚPN protestuje aj Matica

Slovenský historický ústav Matice slovenskej (SHÚ MS) v Bratislave protestuje proti návrhu poslancov NR SR za SNS (Ján Slota, Rudolf Pučík, Ján Slabý a Rafael Rafaj) prijať zákon o zrušení Ústavu pamäti národa (ÚPN).

"ÚPN vznikol na základe všeobecnej vôle občanov, vyjadrenej v novembri 1989, vyrovnať sa s dedičstvom komunistického režimu. Podobné inštitúcie boli založené aj v iných postkomunistických štátoch a majú všeobecnú podporu demokratických síl. Počas svojej päťročnej existencie ÚPN prispel významnou mierou k odhaľovaniu zločinov totalitného režimu. V súčasnosti je jediným špecializovaným pracoviskom na Slovensku, ktorý sa systematicky venuje výskumu komunistického režimu," uvádza sa v stanovisku SHÚ MS, ktoré dnes pre TASR poskytol jeho riaditeľ Ján Bobák.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodná na poslaneckom návrhu je podľa Bobáka predovšetkým skutočnosť, že poslanci za SNS chcú delimitovať archívne fondy na úzko špecializované pracovisko Vojenský historický ústav, ktorý sa zaoberá vojenskou históriou, s tým, že úlohy zo zákona zverené ÚPN štátom však už Vojenský historický ústav nebude plniť.

Vedeniu SNS nejde podľa jeho slov o zlepšenie podmienok pre prácu ústavu a jeho pracovníkov, ale o to, aby v SR zanikla verejnoprávna inštitúcia, ktorá má vo svojej náplni práce okrem iného aj výskum doby neslobody či sprístupňovanie osobám dokumenty o ich prenasledovaní a zverejňovanie údajov o vykonávateľoch tohto prenasledovania a ich činnosti.

Bobák argumentuje aj tým, že návrhom zákona jeho autori nielen dosiahnu zrušenie ÚPN, ale chcú tak podstatne obmedziť aj zákon o protikomunistickom odboji. "Trend, ktorý nastolilo vedenie SNS svojím návrhom zákona na likvidáciu ÚPN, je v zásadnom rozpore s budovaním demokracie a je hodný všeobecného odsúdenia," uzavrel Bobák.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu