Bratislava 30. apríla (TASR) Možnosť voliť cez internet by využilo 37 percent Slovákov, 54 percent takúto možnosť vyjadrenia politických preferencií odmieta. Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu, ktorý v auguste 2007 zrealizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO).
Medzi priaznivcov elektronického hlasovania patria predovšetkým mladí ľudia, obyvatelia veľkých miest, digitálne gramotnejší, voliči SDKÚ-DS, Smeru-SD a nerozhodnutí. Na opačnom póle sa nachádzajú voliči SNS, KDH, SMK a ĽS-HZDS.
Ako dnes uviedol analytik IVO Marián Velšic, prekážkou väčšieho záujmu o takého hlasovanie nie je nedôvera k technológii či podozrenie z manipulácií odovzdaných hlasov. Tretina respondentov, ktorí internetové hlasovanie odmieta, ako dôvod uviedla uprednostnenie klasického hlasovania prostredníctvom volebnej urny. Prezident IVO Grigorij Mesežnikov preto zdôraznil úlohu kultúrno-psychologických faktorov. "Voľby pre mnohých znamenajú viac ako len odovzdanie hlasu," nazdáva sa.
Prieskum sa venoval e-demokracii na Slovensku, teda získavanie alebo zverejňovanie informácií a názorov na politické diania prostredníctvom internetu. Z výsledkov vyplýva, že 28 percent občanov SR sa za posledný rok (prieskum realizovali v auguste 2007) prostredníctvom internetu vyjadrilo, alebo oboznámilo s názormi iných ľudí na spoločensko-politické otázky. Elektronickú formu získavania alebo zdieľania názorov preferujú muži, vysokoškolsky vzdelaní ľudia, zamestnanci vo verejnom sektore a tí, ktorí majú doma internetové pripojenie.
Medzi 72 percentami tých, ktorí internet na získavanie informácií o spoločnosti a politike nevyužívajú, dominujú starší, dôchodcovia, ženy, nezamestnaní a vidiečania. Bariérou sa podľa IVO javí nielen nízka digitálna gramotnosť, prístup k internetu, ale čoraz častejšie aj nedostatočná motivácia naučiť sa niečo nové.
Aktívne získavanie informácií od verejných inštitúcií či priamo od politikov také rozšírené nie je. Kontaktovalo ich zatiaľ osem (inštitúcie), respektíve dve (verejných činiteľov) percentá Slovákov. Velšic to pripisuje nielen slabo rozvinutej infraštruktúre (internet využíva zhruba polovica Slovákov), konzervatívnemu prístupu Slovákov navyknutých vybavovať veci osobne, ale aj nízkemu stupňu občianskej suverenity.
Občania nemajú dostatočné informácie ani o ich práve vyžadovať odpovede na otázky od verejných inštitúcií elektronickou formou. Kým zákon o slobodnom prístupe k informáciám pozná 68 percent opýtaných, o jeho možnom využívaní v elektronickej podobe vie len 36 percent. Reprezentatívny prieskum na vzorke 1035 respondentov vo veku nad 18 rokov sa uskutočnil v auguste 2007. IVO v tejto aktivite podporil Trust pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.
nom zll