Vláda dnes schválila nové pravidlá fungovania Slovenského pozemkového fondu (SPF), s ktorým sa v poslednom období spájali podozrenia z netransparentných prevodov pôdy.
Koalícii sa tak už podarilo vyriešiť nezhody okolo kompetencií novej rady, ktorá by mala činnosť fondu kontrolovať. Podozrivé prevody pôdy na fonde vlani v novembri vyústili do doteraz najväčšej krízy vo vládnej koalícii.
"Prijali sme bez akýchkoľvek ťažkostí tento zákon," povedal dnes premiér Robert Fico novinárom po výjazdovom rokovaní jeho kabinetu v stredoslovenskej Prievidzi. Ešte minulý týždeň vláda rokovanie o zákone musela prerušiť.
Novela zákona o pozemkovom fonde sa podľa opozičného poslanca Pavla Freša (SDKÚ-DS) nemôže dostať na májové rokovanie parlamentu legálnym spôsobom. Dôvodom je, že všetky návrhy zákonov, o ktorých by Národná rada (NR) SR mala rokovať, bolo potrebné predložiť do piatka 25. apríla.
Návrh zákona však môže byť na zasadnutie predložený prostredníctvom poslaneckých klubov. "Návrh predložia tri poslanecké kluby, a to v súlade s rokovacím poriadkom," uviedla pre TASR hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Katarína Belická. Ubezpečila tiež, že novela zákona o činnosti SPF tak na rokovanie určite bude zaradená.
Ako dnes na tlačovej konferencii konštatoval Frešo, pre opozíciu je prioritou zverejňovanie zmlúv, ktoré fond podpísal a podpíše, a nie účasť opozície v orgánoch fondu, teda v jeho rade. "My máme v tejto chvíli vlastný zákon v parlamente, ktorý hovorí o zverejňovaní zmlúv všetkých prenájmov a všetkých vydaní pôdy, nakoľko neveríme, že vláda to myslí vážne," povedal a dodal, že existujú turbulencie vo vládnej koalícii, ktoré nezaručujú, že vládna novela parlamentom prejde.
Návrh predpokladá, že na činnosť SPF by mala po novom dozerať jedenásťčlenná rada volená parlamentom, v ktorej by sedeli aj zástupcovia opozície.
Ak vládny návrh odobrí aj parlament, fond by mal obnoviť vydávanie pozemkov majiteľom, ktorí o svoju pôdu prišli počas komunizmu. Prevody pôdy dočasne pozastavila vláda vlani po zverejnení podrobností o podozrivých transakciách lukratívnych parciel pod Vysokými Tatrami. Práve tie vyvolali doposiaľ najvážnejšiu roztržku vo vládnej koalícii, a to medzi premiérovým Smerom-SD a ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Nominant Mečiarovej strany vo fonde Branislav Bríza totiž odobril prevody pôdy pod Tatrami reštituentom, prostredníctvom ktorých sa k pozemkom za zlomok ich trhovej ceny dostala firma GVM údajne blízka práve ĽS-HZDS.
K väčšej transparentnosti prevádzania pôdy na reštituentov by malo prispieť aj zverejňovanie všetkých zmlúv fondu na internete. Zmluvy uzatvorené pred 1. septembrom, keď sa počíta s účinnosťou novely, bude musieť SPF zverejniť do konca marca budúceho roka. Nové zmluvy budú musieť byť na internete už päť dní po ich podpise.
Premiér minulý týždeň tiež pripustil, že počas rokovania v parlamente by sa mohlo do novely doplniť ustanovenie, ktoré by zabránilo vydávaniu náhradných pozemkov v úplne iných lokalitách, ako bola pôvodná zhabaná pôda. Práve na základe takéhoto mechanizmu získala pozemky v Tatrách firma GVM, keď ich SPF pridelil ako náhradnú pôdu reštituentom z východného Slovenska.