rokoch existovali jednotky Pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti, ktoré na začiatku 90. rokoch zrušili. V roku 2002 ich nahradili dobrovoľní strážcovia poriadku.
"Ak máte kladný vzťah k policajnej práci, dobrý zdravotný stav a chcete prispieť svojou činnosťou k vyššej bezpečnosti spoluobčanov v mieste svojho bydliska, staňte sa dobrovoľným strážcom poriadku," uvádza sa vo výzve na internetovej stránke Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.
Dobrovoľný strážca poriadku pomáha pri plnení úloh služby poriadkovej polície Policajného zboru (PZ), služby dopravnej polície PZ a služby hraničnej polície PZ, pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky a pri ochrane štátnej hranice. Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Martina Korcha polícia k 31. marcu tohto roka eviduje 614 dobrovoľných strážcov poriadku.
Strážca poriadku plní úlohy len v prítomnosti policajta a podľa jeho pokynov. Pri plnení úloh je oprávnený používať dohováranie a výzvu. Strážca môže usmerňovať účastníkov dopravy najmä pri dopravnej nehode, poškodení komunikácie a na tieto účely dávať pokyn na zastavenie vozidla.
Každý je povinný uposlúchnuť jeho výzvu, pokyn a usmernenie alebo strpieť výkon jeho oprávnení. So súhlasom útvaru Policajného zboru je strážca poriadku oprávnený vykonávať školenia, prednášky a inštruktáže na úseku ochrany verejného poriadku, ochrany bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a ochrany štátnej hranice.
Záujemcovia, ktorí chcú pomôcť polícii, sa môžu obrátiť na starostu obce, v ktorej majú trvalý pobyt, alebo na príslušné okresné riaditeľstvo PZ. Uchádzač musí byť starší ako 21 rokov a spôsobilý na právne úkony.