Bratislava 1. mája (TASR) - V týchto dňoch sa Slovensko zapojilo do Celosvetového týždňa na podporu dodržiavania ľudských práv v Číne, ktorého súčasťou je podpisová akcia na podporu prepustenia troch väzňov svedomia a premietanie filmov. "Akcia zatiaľ prebieha úspešne, pod každý list sa nám podpísalo približne 300 ľudí," uviedla pre TASR hovorkyňa Amnesty International Monika Navrátilová.
Podujatie dnes pokračuje tretí deň v Banskej Bystrici a súvisí s narastajúcimi obavami AI, že Letné olympijské hry v Pekingu sa môžu odohrať v rozpore so základnými princípmi Olympijskej charty. "Ostáva presne 100 dní do začiatku olympijských hier. Keďže si myslíme, že kroky, ktoré čínska vláda zrealizovala, nie sú dostatočné, chceme pripomenúť jej záväzky," dodala Navrátilová. Okrem zbierania podpisov pod tri hromadné listy za prepustenie novinára, aktivistu za ľudské práva a člena organizácie Falun Gong je súčasťou akcie aj výstava výtvarných prác študentov a eseje na tému Olympiáda bez ostnatých drôtov.
Aby mohla Čína usporiadať tohoročné Letné olympijské hry, musela jej vláda prisľúbiť, že príležitosť využije na zlepšenie ochrany ľudských práv v krajine. Do olympiády zostávajú už len dni, avšak znepokojenie zo strany mimovládnych prganizácií nad nedodržiavaním základných práv a slobôd pretrváva. Olympiáda by bola v prípade nedodržania záväzkov vlády podľa AI poznačená vážnym porušovaním ľudských práv a výsmechom jej základných princípov. Kampaňou Ľudské práva v Číne preto AI žiada najvyšších predstavitelov Číny, aby dodržali slovo a zlepšili ochranu ľudských práv v štyroch zásadných oblastiach, v ktorých dochádza k ich vážnemu porušovaniu.
V minulom roku zaviedla Čína nové pravidlá, ktoré mali rozšíriť slobodu zahraničných novinárov informovať o situácii v krajine. Tie sa však podľa AI do reality premietli len obmedzene. Domáce médiá čelia neustálemu tlaku a cenzúre. Organizácie bojujúce za slobodu médií vyhlásili Čínu za "popredného svetového väzniteľa novinárov". V súčasnosti má AI informácie najmenej o 30 novinároch a 50 užívateľoch internetu, ktorí sú väznení za obvinenia z "rozvracania štátu" či "vyzrádzania štátneho tajomstva".
Akcia sa začala v utorok 29. apríla v Košiciach a pokračovala v stredu 30. apríla v Žiline. Dnes sa občania môžu pod listy podpísať v Banskej Bystrici, v piatok 2. mája v Nitre a podujatie sa skončí v Bratislave v sobotu 3. mája.