Bratislava 1. mája (TASR) - Pozitíva vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) sú podľa predsedníčky Slobodného fóra Zuzany Martinákovej jednoznačné. Nevie si predstaviť, že by Slovensko zostalo mimo únie, keď jej súčasťou sú všetky okolité štáty.
Krajina by potom zbytočne čelila rôznym pochybnostiam o stabilite politického aj ekonomického vývoja. "SR sa začlenila medzi demokratické a vyspelé štáty a teraz je dôležité, aby si zachovala svoju hrdosť, tradície a ochránila, čo najlepšie, svoje ekonomické záujmy," uviedla pre TASR pri príležitosti štvrtého výročia pristúpenia SR k EÚ Martináková.
Proces rozširovania únie podľa nej bude pokračovať. Tak sú nastavené procesy a určite by Európa nevedela zdôvodniť, prečo je členom únie napríklad Rumunsko a v budúcnosti by ním nemalo byť Chorvátsko, dodáva. Pripomenula, že jednou z hlavných ideí spoločnej Európy je vytvoriť priestor demokracie a spolupráce, bez konfliktov a vojen. Na tom by malo záležať všetkým krajinám, a preto by mali byť všetky štáty, ktoré sú pripravené, súčasťou takéhoto priestoru. Turecko považuje predsedníčka SF za osobitnú otázku. "V prípade jeho členstva sme skôr skeptickí a stotožňujeme sa s názorom, že treba dlhší čas na zodpovedné posúdenie tejto otázky," konštatovala.
Prechodné ustanovenia starých krajín voči novým členským štátom sú podľa nej škodlivé a zbytočné. "Vývoj ukázal, že obavy západných krajín boli neopodstatnené už v čase, keď naraz vstúpilo do EÚ 10 krajín, vrátane SR. Vnímame ich skôr ako vnútropolitickú agendu jednotlivých krajín," poznamenala. Podľa nej dokedy budú platiť prechodné ustanovenia, dovtedy bude existovať pocit, že občania krajín EÚ sa delia na dve kategórie - rovných a rovnejších.
Aj v Lisabonskej zmluve podľa Martinákovej vidieť úsilie o zbytočne veľké právomoci Bruselu. "Členské štáty by sa mali postaviť proti silnej a drahej byrokracii, lebo ju musia zaplatiť," dodala. V tejto súvislosti zdôraznila princíp subsidiarity, členské štáty by si mali zachovať maximum svojich právomocí.
"Slovensku určite pomáha členstvo v EÚ napredovať, už len priamou pomocou cez eurofondy. No nemaľujme si veci naružovo. Sme jednou z najchudobnejších krajín EÚ z hľadiska príjmov a sociálneho zabezpečenia. Z nášho pohľadu je uponáhľaný aj prechod na euro, preferovali sme rok 2011," uzavrela Martináková.