Bratislava 1. mája (TASR) - Rozhodnutie Slovenska vstúpiť pred štyrmi rokmi do EÚ prinieslo viacero pozitív, no musíme ešte riešiť riadenú migráciu pracovných síl. Pre TASR to uviedol predseda výboru NR SR pre európske záležitosti a poslanec za ĽS-HZDS Milan Urbáni s tým, že vláda musí robiť všetko preto, aby sa Slováci, ktorí odišli za prácou do EÚ, vrátili späť domov.
"S odlevom ľudí bolo treba počítať. Ten, kto s tým nepočítal, nevedel, čo bude na druhý deň," vyhlásil. Poslanec v telefonickom rozhovore pripomenul, že už v roku 2001 varoval pred značným odchodom kvalifikovaných ľudí, ktorí v zahraničí často vykonávajú podradnú prácu.
Na druhej strane poukázal na paradox, že aj keď máme jednu z najvyšších mier nezamestnanosti v rámci EÚ, nemáme dostatok pracovných síl. "Už dva roky naháňam ministerstvá, aby riešili komplexne riadenú migráciu pracovných síl. My sa tomu neubránime, že sem prídu robiť iní. No ja mám obavy, že neprídu a pôjdu inam," vyjadril sa na margo možného prílevu lacných pracovných síl z Bulharska či Rumunska.
Podľa jeho slov na Slovensku nevytvárame v tejto súvislosti podmienky ani pre domácich. Poukázal na rómsku komunitu, ktorú sme stále aktívne nezapojili do pracovného procesu, rovnako ako skupinu 45- až 60-ročných či 65- až 70-ročných. "V týchto skupinách, ako aj medzi absolventmi, nerobíme aktívnu politiku zamestnanosti. Ak s tým nebudeme niečo robiť, tak darmo tu donesieme tisíc investorov, nebude mať kto v tých fabrikách pracovať," zdôraznil.
Na otázku, čo nám členstvo v EÚ dalo, Urbáni uviedol, že sa prostredníctvom našich poslancov v Europarlamente zúčastňujeme na spolurozhodovaní únie a spomenul aj otvorenie hraníc a voľný pohyb tovaru a služieb. "Verím, že 7. mája padne rozhodnutie, že ideme do eurozóny, čiže budeme plnohodnotnou krajinou so všetkým, čo k tomu patrí," prognózoval.
Je tiež presvedčený, že naše členstvo malo a má dosah aj na každého obyčajného Slováka tým, že na Slovensko prišli investície. "Vidíte hospodársky rast na Slovensku, ktorý má priamo či nepriamo dosah na každého. Je už na každom občanovi, či využije, alebo nevyužije výhody členstva," myslí si.
Urbáni zároveň odmietol úvahy o posilňovaní kompetencií Bruselu na úkor národných parlamentov. V tomto procese sa totiž podľa neho posilňujú aj kompetencie jednotlivých parlamentov, keďže majú právo niektoré európske normy neaplikovať. "No na druhej strane sme v EÚ a musíme bojovať za Slovensko, keďže každá krajina chce pre seba to najlepšie," odporučil.
Situáciu, keď päť starých členov EÚ (Nemecko, Rakúsko, Dánsko, Francúzsko a Belgicko) stále uplatňuje voči novým štátom prechodné opatrenia obmedzujúce pracovné možnosti v danej krajine, označil ako zbytočnú nostalgiu a strach z východnej Európy. "Myslím si, že robia chybu a postupne to pôjde do zabudnutia.
Ďalšiemu rozširovaniu únie vyjadril podporu s tým, že každý nový člen, vrátane Turecka, Chorvátska či Srbska, musí splniť potrebné kritériá.
map zll