"Nevie zadefinovať to, aká chce byť, aké má byť jej hlavné poslanie do budúcnosti a postavenie jednotlivých národných štátov v nej," zdôraznil pre TASR pri príležitosti 4. výročia vstupu SR do EÚ.
Z tohto, ako aj z nejasných dokumentov a kompetencií vzniká podľa jeho slov množstvo vážnych sporov. "Viackrát sme boli svedkami toho, že nevie v zásadných otázkach strategického významu zahraničnej politiky zaujať jednotné stanovisko. Naposledy to bolo pri Kosove," pripomenul.
KDH považuje členstvo SR v únii za jediné možné, "čo však nemôže oslabiť našu schopnosť občas aj kriticky vyjadriť svoj postoj k politikám, ktorých sme svedkami", vysvetlil Hrušovský s tým, že naposledy tak urobili pri Lisabonskej zmluve. Domnieva sa, že EÚ je na vrchole svojich možností. "Bude záležať na tom, ako dokáže v zložitom svetovom priestore plnom nedorozumení napĺňať svoje poslanie," dodal.
Líder kresťanských demokratov poukázal na to, že zakladatelia EÚ na prvom mieste zdôraznili isté duchovné základy, založené na kresťanských hodnotách. "Žiaľ, sme svedkami postupného opúšťania duchovného priestoru. Čím ďalej, tým viac sa únia akoby snažila uskutočňovať materiálnu politiku, ktorá sleduje v prvom rade obchodné, hospodárske a ekonomické ciele," domnieva sa. Prízvukoval, že viac pozornosti by si zaslúžil tiež migračný proces, ktorému Európa čelí prakticky každý deň.
Na prechodné ustanovenia, týkajúce sa voľného pohybu pracovníkov, ktoré si voči SR uplatňuje päť členov EÚ, reagoval tým, že každá krajina si svoj pracovný trh stráži podľa toho, aký je barometer nezamestnanosti. "Niektoré povolania, ktoré sú aj pre Slovensko dôležité, opúšťajú vzdelaní ľudia pre ponuku vyššej mzdy. Podľa môjho názoru je nespravodlivé, ak sa to umožňuje len niektorej skupine a nie všetkým. Táto bariéra sa musí postupne odstraňovať, aby sa Európa stala jednotná vo všetkom," zdôraznil šéf KDH.
V súvislosti s ďalším rozširovaním si skôr želá vyriešiť problém západného Balkánu ako Turecka. "Turecko je krajinou, ktorá geograficky ani historicky nepatrí do Európy," uviedol. Zároveň poukázal na otvorený problém európsko-ruských vzťahov. "EÚ si najskôr musí zadefinovať svoju víziu a potom sa rozhodnúť, či sa bude rozširovať ďalej, alebo si bude riešiť svoje vlastné problémy, ktoré má," uzavrel.
er zll