Banská Bystrica 1. mája (TASR) - Na prvomájové podujatie, ktoré Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR aj tohto roku zorganizovala v Banskej Bystrici, prišlo niekoľko sto odborárov z celého Slovenska. Na rozdiel od minulých rokov ho pripravila spolu s mestom a malo skôr oddychový a relaxačný charakter. Oficiálna časť v parku pod pamätníkom SNP trvala len približne 30 minút.
Odbory by sa spreneverili svojmu poslaniu, keby sa nehlásili k odkazu 1. mája. Formy, akými si tento sviatok ľudia práce pripomínajú, závisia od ich konkrétnych životných podmienok. Prvomájové zhromaždenia KOZ sa v predošlých rokoch niesli v znamení vyslovenia nesúhlasu voči uťahovaniu opaskov najširšej skupiny ľudí. Vlani už bolo zhromaždenie za niečo - za Zákonník práce, pripomenul predseda KOZ Miroslav Gazdík.
Dodal, že jedným z dôvodov prečo sa odborové zväzy združujú do Konfederácie je snaha uplatniť svoj vplyv na prijímanie nových zákonov, nemajú totiž priamu zákonodarnú iniciatívu. Dôležitý je preto ich vzťah k rozhodujúcemu politickému vládnemu subjektu a či sa to, čo chcú odbory, dostane do programového vyhlásenie vlády. Predák odborárov konštatoval, že väčšina ich požiadaviek vyplývajúcich zo zmluvy o povolebnej spolupráci so stranou Smer-SD sa dostala do programového vyhlásenia vlády.
Upozornil však na to, že nie všetko je ideálne a kritický postoj zaujal k tripartite, v terajšej podobe je ňou Hospodárska a sociálna rada SR. Ani prístup rozhodujúcej koaličnej strany nebol vždy dobrý. "Niekedy nedokázala zabezpečiť účasť svojich ministrov a tak tripartitný orgán nemohol rokovať. Po upozornení pána premiéra nastala určitá zmena a chcem veriť, že sa rozbehneme k veľmi serióznemu sociálnemu dialógu a všetky zákony, ktoré je potrebné prerokovať, budú prerokované v tripartite," uviedol Gazdík.
Šéf odborov zdôraznil, že na Slovensku sú nižšie mzdy nielen ako v starších členských štátoch Európskej únie, ale aj ako v krajinách V 4. Takže odbory a ich funkcionári majú právo tlačiť na zamestnávateľov a nie obávať sa, že ich preto prepustia. Už totiž nie je situácia ako pred niekoľkými rokmi a na Slovensku začína chýbať kvalifikovaná pracovná sila. Správni manažéri by preto mali vytvárať dobrú sociálnu politiku a ľudí motivovať aj mzdou. Odborári nemajú problémy v starších zabehnutých slovenských firmách, ale v skôr v zahraničných, v ktorých sú slovenskí manažéri. Potvrdzuje sa tým známe - Poturčenec horší Turka, povedal odborový predák.
Konštatoval, že minuloročný rast hrubého domáceho produktu o 10,4 percenta predstavuje 1.850 miliárd Sk a závidí nám ho celá Európa, pretože bol naozaj dynamicky. "Z toho v tom prerozdeľovacom procese na mzdy zamestnancov, ktorí tie hodnoty tvoria, sa dalo len 36 percent. Keď to porovnám s V 4 a s okolitými krajinami, tak v Českej republike je to 43 percent a v starých členských krajinách EÚ je to až 50 percent. Tak si myslím, že odbory majú právo tlačiť na to, aby sme sa doťahovali na vyspelé európske krajiny," zdôraznil Gazdík