Bratislava 2. mája (TASR) - S rozpakmi a neskrývaným sklamaním si Slovenský syndikát novinárov (SSN) pripomenie v sobotu 3. mája tohtoročný Svetový deň slobody tlače. "Rok 2008 s veľkou pravdepodobnosťou nebude pre slovenských novinárov znamenať kvalitatívnu zmenu," uvádza v dnešnom vyhlásení SSN.
Nový zákon o periodickej tlači a agentúrnom spravo dajstve začne platiť 1. júna 2008. Ako SSN informoval TASR, uznáva, že zákon prináša niekoľko pozitív, ako napríklad ochranu zdroja informácie, imunizáciu informácie či náznak opatrení na transparentnosť vlastníctva printových médií. Na druhej strane podľa SSN nijako nesankcionuje porušovanie práv, ktoré novinárom podľa nového zákona zostali.
"Slovenskí zákonodarcovia nevyužili šancu na prijatie moderného tlačového zákona hodného členskej krajiny Európskej únie v roku 2008. Slovenský syndikát novinárov bude preto starostlivo monitorovať jeho vplyv na prácu novinárov s osobitným dôrazom na ovplyv ňovanie či obmedzovanie slobody tlače," konštatuje syndikát. SSN sa obráti na Ústavný súd SR so žiadosťou, aby posúdil "niektoré sporné ustanovenia a tie časti, ktoré nie sú v súlade s Ústavou SR".
SSN označuje programovú službu verejnosti za jednu z najzávažnejších tém súčasnosti. Nedávno usporiadanou konferenciou o verejnoprávnych médiách chcel SSN vyjadriť dôležitosť požiadavky, aby médiá verejnej služby jestvovali nezávisle a v súlade so svojím poslaním služby.
Vo svojej výzve SSN opakovane pripomína, že permanentné verbálne útoky na novinárov a médiá zo strany politickej moci neprispievajú k zlepšovaniu mediálneho prostredia.
TASR o dnešnom vyhlásení informovala predsedníčka SSN Zuzana Krútka.
Tému slovenského tlačového zákona považujú Socialisti v Európskom parlamente za uzatvorenú a budú čakať na jeho uplatňovanie v praxi. "Pre nás je to momentálne uzavreté, ak sa ukážu problémy, tému znovu otvoríme, ale momentálne nevidíme žiadnu potrebu konať alebo o tomto debatovať," vyhlásil podpredseda socialistov Hannes Swoboda v stredu 23. apríla po zasadnutí pracovnej skupiny.
Bezprostredne po schválení zákona SMK oznámila, že zákon nechá preskúmať Ústavným súdom (ÚS) SR. SDKÚ-DS v súčasnosti pripravuje jeho novelizáciu.
Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal tlačový zákon 25. apríla.