Bratislava 2. mája (ČTK) - Osláviť narodeniny či výročie vo vzduchu nie je na Slovensku nič neobvyklé. Vyhliadkový let balónom si Slováci darúvajú čoraz viac. Na Slovensku pôsobí niekoľko spoločností, ktoré lety prevádzkujú, lietajú napríklad od Trenčianskeho hradu, na Liptove, z Košíc a v týchto dňoch po prvý raz aj z Bratislavy. Lety balónom sa na Slovensku predávajú od roku 1991.
"Let balónom ako darček, či to už je svadobný dar, alebo výročie svadby rodičov, okrúhle narodeninové výročia, je stále častejší," povedala ČTK Ingrid Blichová, ktorá už 15 rokov organizuje balónovú fiestu v Košiciach. "Lebo darovať knihu je krásna vec, darovať večeru tiež svojím spôsobom, ale darovať zážitok, akým let balónom je, pre mnohých je to záležitosť, ktorú zažijú len raz v živote," dodala Blichová. Podľa nej sa často stáva, že obdarovaný až na mieste zistí, že si ide zalietať na balóne. Tak to bolo aj v úspešnom českom filme Vratné lahve.
"Je to zážitok, na ktorý sa nezabúda," povedala ČTK Monika, ktorá svojmu priateľovi darovala let balónom na narodeniny. Hoci sa najprv trochu výšok obával, v súčasnosti už spomína len na malebné pohľady.
Let balónom si však už vyskúšali nielen mladší ľudia prahnúci po dobrodružstve. "Mali sme aj 95-ročného pasažiera," prezradili ČTK Arend Jan Dezin a Wout Baker, holandskí piloti žijúci na Slovensku. Podľa nich je veková hranica takmer neobmedzená. Obvykle však neberú deti do 12 rokov, ktoré by pre svoju výšku nemuseli vidieť ani okraj koša.
Tých, ktorí majú obavy, piloti ubezpečujú, že balón môže spadnúť iba teoreticky. "Štatisticky je to najbezpečnejšie lietanie, bezpečnejšie ako jazda na somárovi," povedal s úsmevom Dezin, ktorý aj Bakerom v týchto dňoch lieta na prvej balónovej fieste v Bratislave.
Pasažieri podľa nich bývajú často prekvapení, že trasu letu balónom si nemôžu naplánovať. Kam balón zavanie, to závisí len od vetra. Sleduje ho však posádka v aute. Piloti pred štartom skúmajú povahu vetra. Ak je príliš silný, alebo fúka smerom do lesov, kde nie je možné bezpečne pristáť, neostáva im nič iné, ako let zrušiť.
Zaujímavosťou tiež je, že vietor je viac cítiť na zemi ako v balóne, ktorý sa rýchlosťou do 30 kilometrov za hodinu nesie v smere vetra. Balóny zvyknú stúpať do 50 až 1000-metrových výšok. Hoci teplota klesá každých sto metrov o jeden stupeň, zima v balóne vďaka zohriatemu vzduchu nie je.
Ľudia, ktorí let balónom vyskúšali, neľutujú ani tisícky korún, na ktoré táto zábava vyjde. Cena za jednu osobu je od 4.000 Sk, ak chce byť dvojica v koši sama, treba si pripraviť aj viac ako 10.000 Sk.
Balónom ľudia lietajú od roku 1783, keď sa vo Francúzsku vzniesol teplovzdušný balón bratov Montgolfierovcov. Prvými pasažiermi však boli kačka, kohút a ovca.