Romantiku návratu do minulosti už roky ponúka skanzen v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke. Lokomotívy lesnej úvraťovej železnice, ktorá tu ako turistická atrakcia preváža návštevníkov v najbližšom čase oslávia okrúhle narodeniny. Prvú vyrobili v roku 1909, druhú v roku 1916.
Samotná železnica v tejto rázovitej a malebnej krajine tento rok oslavuje už 90 rokov svojej existencie. Pôvodne ju na zvážanie dreva dokončili v roku 1918. „Lokomotívy už sú vlastne babičky a aj to je vlastne to, čo sem malých aj veľkých priťahuje," hovorí Ivan Žilinčík z Kysuckého múzea v Čadci. Zaujímavou je aj zvolený spôsob prekonávania prevýšenia pomocou úvratí. „Nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Československu je to dnes už ojedinelá pamiatka. Jedna je ešte v Maďarsku," hovorí Žilinčík. Celá železnica a rovnako tak niektoré tunajšie vozidlá sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok. Záujem o skanzen a aj o železničku je už tak veľký, že hlavným problémom sú parkovacie miesta.
Dva vozne a dva parné rušne
Na otvorenie sezóny zo železničného depa v areáli skanzenu vytiahli oba historické vozne, bežne tu jazdí len jeden. Po celý otvárací deň boli takmer plné. Tradičným podujatím tu je aj deň železnice.
Tento rok sa uskutoční 25. mája. Okrem špeciálneho vlaku s dvoma parnými lokomotívami pripravujú na tento deň aj defilé všetkých hnacích vozidiel v múzeu. Okrem dvoch parných lokomotív tu majú aj malú dieselovú z roku 1951 a jednu z osemdesiatych rokov minulého storočia.
Z Kysúc po historickej železničke na Oravu
Do budúcnosti by chceli prepojiť časti železničky na Kysuciach aj s tými na Orave. V minulosti už tak fungovali. Približne pre desiatimi rokmi sa o opätovné prepojenie neúspešne pokúšali. Plány im vtedy pokazili zosuvy pôdy.
„Nebude to také jednoduché," hovorí Žilinčík. Predbežne sa tu v horskom teréne pre úvraťovú železničku ráta s rýchlosťou 10 až 12 kilometrov za hodinu.
Radi sem chodia aj filmári
Skanzen vo Vychylovke však nepriťahuje iba turistov prahnúcich po romantike parných lokomotív. Nakrúcalo sa tu už aj niekoľko filmov. Najznámejším dnes asi je český film Želary s Aňou Geislerovou, či Ivanom Trojanom.
Rovnako tu aj Juraj Jakubisko točil scény svojho filmu Pehavý Max a strašidlá. Tento rok sa tu na niekoľko dní zastavil aj štáb filmu Lietajúci Cyprián.

Beata
Balogová
