SME

SDKÚ vyzýva rektorov, aby nevyberali školné

Opozičná poslankyňa vyzvala vysoké školy, aby počkali na rozhodnutie Ústavného súdu, kým začnú vyberať školné.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Rektori, nevyberajte od vysokoškolákov školné, vyzvala dnes opozičná poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová. Na dnešnom brífingu povedala, že školné, ktoré zaviedla posledná vysokoškolská novela, skončí na ústavnom súde.

Podľa nej rektori by mali upustiť "od tvrdých sankcií, ktorými sa študentom vyhrážajú. Vyzývam ich, aby počkali na rozhodnutie ústavného súdu... Pokiaľ to sami nepovažujú za kruté a nespravodlivé voči študentom, aby aspoň zvážili celkom praktické dôsledky, ktoré to bude mať v prípade, že ústavný súd vyhovie nášmu podaniu. Potom je veľmi pravdepodobné, že budú musieť neoprávnene vybrané školné študentom vracať," vyhlásila Rosová.

SkryťVypnúť reklamu

Študentom neodporúča neplatiť školné. Verí však, že tí, ktorí zaplatia, dostanú ho späť. "Nemôžem im hovoriť, aby neplatili, nebolo by to správne," dodala. Podľa nej školné sa pohybuje v desiatkach tisícoch, niekedy presahuje stotisíc korún za semester.

Ústavný súd novelu zastaví, dúfa Rosová

Rosová verí, že Ústavný súd SR nebude robiť nijaké prieťahy a rýchlo vydá rozhodnutie o pozastavení spornej vysokoškolskej novely. Podľa nej vo veci samotnej by mohol rozhodovať koncom roka. Tvrdí, že podporu pre podanie na súd bude hľadať nielen u opozičných, ale aj koaličných poslancov. Podľa nej ho podpíšu všetci 30 poslanci za SDKÚ-DS, čo podľa zákona postačuje na to, aby mohli ísť na ústavný súd.

SDKÚ-DS v podaní napadne vysokoškolskú novelu z minulého roka, ktorá umožnila vyberať poplatky od študentov. Pôjde už o druhé napadnutie novely na súde. Rosová považuje za protiústavné, že umožňuje spoplatniť aj tých študentov, ktorí boli prijatí ešte pred schválením novely, keď štúdium bolo zadarmo. Myslí si, že školy nespravodlivo spoplatňujú študentov, ktorí študujú na dvoch odboroch. Po dvoch rokoch štúdia na dvoch odboroch im príde list, že už majú za sebou štyri roky štúdia, a preto musia platiť za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia. Za štandard sa považuje trojročné bakalárske štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatkom sa tak nevyhnú za oba odbory, hoci spoplatnené by mali mať len druhé štúdium, keďže zákon naďalej garantuje, že študent má nárok na jedno bezplatné vysokoškolské štúdium. Na súde napadnú aj povinnosť študentov zdravotníckych odborov ísť na ročnú prax do nemocníc pred prijatím na druhý stupeň vysokoškolského štúdia.

Rosová: Vláda Fica je krajne cynická

Rosová uviedla, že od protestu vysokoškolákov pred parlamentom z 11. apríla, keď verejne vystúpili proti poplatkom za štúdium, dostala množstvo listov a e-mailov. "Sú to príbehy, ktoré vyvolal zákon, ktorý neprijala údajne krajne pravicová vláda Mikuláša Dzurindu, ale ktorý prijala iná vláda, podľa mňa krajne cynická vláda Roberta Fica," uzavrela opozičná poslankyňa.

Vysokoškolská novela začala platiť v septembri minulého roka. Presadil ju minister školstva Ján Mikolaj zo SNS. Novela prvýkrát umožnila verejným vysokým školám spoplatniť externé štúdium. Ústavní sudcovia sa už zaoberajú spornou novelou. Opozícia sa minulý rok obrátila na súd. Podľa opozičných strán novela zaviedla dve kategórie externistov - platiacich a neplatiacich. Poslanec za KDH Martin Fronc tvrdil, že len od rozhodnutia úradníkov na ministerstve školstva a príslušnej vysokej školy bude závisieť, ktorý študent bude platiť. Zadarmo by mali študovať tí, na ktorých ešte postačia dotácie od štátu a ostatní by už mali platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 475
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 607
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 726
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 614
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 001
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu