Bratislava 3. mája (TASR) - Rozhodnutie bývalej vlády Mikuláša Dzurindu o privatizácii 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) z roku 2002 sa podľa platnej právnej úpravy nedá napadnúť na súde. Tvrdí to analýza možností podania návrhu na súd kvôli rozhodnutiu privatizovať SPP z dielne ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka.
Materiál, ktorým sa bude v stredu zaoberať vládny kabinet, to odôvodňuje tým, že predmetný krok bývalej vlády jednak nie je rozhodnutím vydaným v správnom konaní, nie je tiež preskúmateľný všeobecným súdom a termín možnosti podania ústavnej sťažnosti už uplynul. "Napriek tomu, že zákon o veľkej privatizácii vylučuje možnosť preskúmania rozhodnutia o privatizácii v civilnom konaní, v prípade podozrenia z naplnenia znakov skutkovej podstaty niektorého trestného činu je zachovaná možnosť obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní," konštatuje sa v analýze.
Ministerstvo hospodárstva (MH) už skôr predložilo dostupnú dokumentáciu týkajúcu sa privatizácie SPP Najvyššiemu kontrolnému úradu SR (NKÚ). Ten uskutočnil kontrolu hospodárenia s finančnými prostriedkami a majetkom štátu a Fondu národného majetku SR v procese privatizácie SPP a koncom apríla vydal zistenia. "MH ich analyzuje s osobitným zreteľom na možnú trestnú zodpovednosť a následne pripraví a predloží oznámenia o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že došlo k spáchaniu trestného činu príslušným orgánom činným v trestnom konaní," vyhlasuje rezort.
O údajnom porušovaní zákona pri privatizácii SPP hovorí aj parlamentom prerokovaná Správa o priebehu privatizácie tohto podniku. Koaliční poslanci v nej hovoria o porušení zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, spočívajúce v strate možnosti uplatnenia práv väčšinového akcionára SPP v dôsledku uzatvorenia akcionárskej zmluvy. Správa rovnako konštatuje porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri výbere privatizačného poradcu a uzatvorení mandátnej zmluvy. Hovorí aj o vzniku finančnej straty vo výške 236,25 milióna eur (7,6 miliardy Sk) spôsobenej zanedbaním rizík pri nerešpektovaní devízovej pozície NBS, ktorá po obdržaní kúpnej ceny 2,7 miliardy USD (55,89 miliardy Sk) musela 70 percent tejto sumy konvertovať na euro, pričom v čase podpisu zmluvy bol kurz USD/EUR 1,32 a pri reálnom predaji 1,007, čím došlo k spomínanej strate.
Podľa uznesenia NR malo prísť aj k vzniku škody vo výške 257,5 milióna Sk (osem miliónov eur) neoprávneným vyplatením odmeny privatizačnému poradcovi. Nepreukázane sa mu mali uhradiť aj mimoriadne výdavky a výdavky tretej strany vo výške 227,3 milióna Sk (7,05 milióna eur). Parlament tiež konštatoval vyplatenie ďalšej nepreukázanej odmeny privatizačnému poradcovi vo výške 164,8 milióna Sk (5,11 milióna eur). Vraví o pochybení pri stanovení hodnoty SPP vo výške 100 miliónov Sk (3,1 milióna eur), čím bola cena predávajúcich akcií výrazne podhodnotená. Poukazuje aj na pochybenie pri určení privatizácie SPP ako nevyhnutného predpokladu v prístupovom procese SR do EÚ.